Olsztyn: Seniorzy zwiedzali Warmię i Mazury

Olsztyn: Seniorzy zwiedzali Warmię i Mazury

Na Warmii i Mazur odbyły się wyjazdy studyjne z udziałem seniorów – studentów olsztyńskich akademii i uniwersytetów trzeciego wieku. Uczestnicy wydarzeń zapoznawali się z atrakcjami i możliwościami jakie oferują wybrane gospodarstwa agroturystyczne.

Obiekty te coraz częściej opracowują oferty skierowane właśnie do osób starszych. Wyjazdy studyjne organizowane były w ramach programu „Polityka senioralna Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014 – 2020”. Program obejmował wyłącznie laureatów cyklicznego Konkursu Agro–Eko–Turystycznego Zielone Lato.

Do udziału w wyjazdach zaproszono dwie grupy 16 osobowe. Pierwsza z nich udała się do gospodarstw z okolic Szczytna. Fantastyczne wrażenie zrobiła na odwiedzających Zagroda Edukacyjna i gospodarstwo agroturystyczne ,,KAMEZ” we wsi Wawrochy. Bezpośredni kontakt z naturą oraz intensywne smaki potraw z ekologicznych upraw przywołały u wielu uczestników wyjazdu sympatyczne wspomnienia dzieciństwa.

Inny charakter gospodarki poznano w Zagrodzie Edukacyjnej i Zajeździe „Tusinek” – dla większości osób była to pierwsza okazja, by podejrzeć ekologiczne metody produkcji sera koziego i krowiego, którego można tu było również skosztować, a nawet zakupić w lokalnym sklepiku.

Drugiego dnia inna grupa uczestników udała się w kierunku Młynar. Początkiem wspólnego zwiedzania były warsztaty w Zagrodzie Edukacyjnej i gospodarstwie agroturystycznym „Ziołowy Dzbanek” w Sąpach, skąd każdy z uczestników wyszedł z własnoręcznie wykonaną lalką – motanką. Wyjątkowy kierunek działalności tego miejsca – skupienie się na ziołach i glinie oraz garncarstwie – przypadł do gustu uczestnikom. Nie mniej zauroczeni byli seniorzy, oglądając teren Gospodarstwa agroturystycznego i Ekofarmy „Vitalis” w Zastawnie, gdzie poczęstowani zostali również smakowitym obiadem z produkowanej na miejscu wołowiny. Obu grupom towarzyszyła licencjonowana przewodniczka PTTK urozmaicająca czas przejazdów pomiędzy miejscami docelowymi opowieściami o walorach, zaletach i historii Warmii I Mazur.

źródło: warmia.mazury.pl

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16559 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.