Olsztyn: Przedszkola i żłobki już działają

Olsztyn: Przedszkola i żłobki już działają
Fot. Pixabay

Jednostki opiekuńcze i oświatowe prowadzone przez samorząd Olsztyna zostały otwarte w poniedziałek (18 maja). Ich funkcjonowanie jest jednak ograniczone wytycznymi Generalnego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W poniedziałek do olsztyńskich żłobków przyszła 1/3 dzieci w stosunku do liczby miejsc, którą miasto mogło uruchomić. To jest 18 proc. wszystkich dzieci, które na co dzień są zapisane do tego rodzaju placówek. Zdecydowanie większe zainteresowanie jest w przypadku przedszkoli. Gotowość powrotu zgłosiło 40 proc. rodziców wszystkich chodzących do nich na co dzień dzieci. Wypełniły tym samym aż 86 proc. miejsc, jakimi dysponuje Olsztyn w trakcie epidemii.

– Organizacja pracy w obecnym reżimie sanitarnym jest niezwykle trudna – przyznaje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Liczę na szczęśliwy powrót dzieci do swoich wychowawców i opiekunów, a tym samym na jak najszybsze zakończenie stanu epidemii.

W olsztyńskich żłobkach jest 348 miejsc. Zgodnie z przepisami można było uruchomić 192 miejsca. Chęć przekazania dzieci pod opiekę w żłobkach wykazali rodzice 94 z nich. Tymczasem w przedszkolach na 3,4 tys. miejsc można było uruchomić 978. Zgłoszonych zostało 848 dzieci, co przełożyło się na 88 działających oddziałów.

Przedszkola nie mogły uruchomić wszystkich grup ze względu na trudności w skompletowaniu kadry. Część osób jest na zasiłkach opiekuńczych, część ma powyżej 60. roku życia i – zgodnie z przepisami – odmówiła pracy. Poza tym określona liczba sal musiała zostać przeznaczona na miejsce na izolację, a niektóre nie spełniają wytycznych GIS.

Źródło: UM Olsztyn
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email