Olsztyn: Pieniądze unijne czekają na organizacje – będzie fundusz na wkłady własne

Olsztyn: Pieniądze unijne czekają na organizacje – będzie fundusz na wkłady własne
Fot. Adminstrator

24 stycznia Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko–Mazurskiego spotkała się z Marszałkiem Województwa Warmińsko–Mazurskiego, Gustawem Markiem Brzezinem. Marszałek zachęcał do korzystania w większym zakresie ze środków unijnych.

Spotkanie takie odbywa się co roku, w celu podsumowania ubiegłorocznej współpracy organizacji z samorządem wojewódzkim oraz omówienia planowanych działań w roku bieżącym. W porządku ostatniego zebrania znalazły się m.in. następujące tematy: wdrażanie RPO WiM w województwie; nowe rozwiązania we współpracy Urzędu Marszałkowskiego z organizacjami zawarte przede wszystkim w wieloletnim programie współpracy (np. regranting); informacja na temat Konkursu Godni Naśladowania 2018. Spotkanie prowadził Przewodniczący ROPWMM – Arkadiusz Jachimowicz.

Pieniądze z RPO czekają – potrzeba więcej szkoleń

W wyniku dyskusji najwięcej wniosków zgłoszonych zostało w sprawie wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego. Przedstawiciele NGO stwierdzili, że jest za mało szkoleń, warsztatów i doradztwa w zakresie pisania projektów, zbyt długo trwa proces weryfikacji wniosków o płatność, co powoduje zaburzenie płynności finansowej i funkcjonowania NGO realizujących projekty z RPO, wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w projektach są za małe w stosunku do oferowanych w gospodarce. Marszałek optymistycznie patrzy na działania w ramach RPO, aczkolwiek ze względu na niepewną sytuację finansową UE (w budżecie UE brakuje ok. 20 mld) podkreślił potrzebę pozyskania jak najwięcej środków w 2018 r. Stwierdził, że zależy mu na jak największej absorpcji środków unijnych także przez organizacje i zadał pytanie, czy organizacje są w stanie wchłonąć więcej środków z UE. Zaproponował tworzenie spółdzielni socjalnych lub spółek non profit, które mogą realizować zadania publiczne. Jednocześnie Marszałek zapowiedział, iż w bieżącym roku środki województwa dla NGO na wkład własny wnoszony do projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych(spoza regionu) wzrosną do 100 tys. zł.

Kontrakty wieloletnie i przekazywanie placówek

W dyskusji na temat współpracy podkreślono, iż w większym niż dotychczas stopniu powinny być wykorzystywane umowy wieloletnie, żeby nie uruchamiać co roku konkursów na zadania, które mogą być z powodzeniem realizowane w trybie 3–letnim. Organizacje postulowały też o przekazywanie w ręce NGO takich jednostek, jak domy dla bezdomnych, schroniska dla zwierząt itp. Jest to szansa na rozwój III sektora również po ustaniu finansowania ze środków UE. Ponadto wskazano, że w Urzędzie Marszałkowskim powinny być częściej stosowane klauzule społeczne w zamówieniach publicznych, jako dobry przykład dla samorządów lokalnych. Ocena pilotażu regrantingu wypadła pomyślnie. Regranting okazał się dobrym narzędziem wsparcia dla małych organizacji seniorskich i warto iść w tym kierunku.

Godni naśladowania mogą być też przedsiębiorcy

Omawiając Konkurs Godni Naśladowania 2018, Przewodniczący ROPWWM poinformował, że planowane jest wprowadzenie nowej, dziesiątej kategorii do konkursu – Przedsiębiorca Godny Naśladowania. W dyskusji padł wniosek o połączenie niektórych kategorii KGN i zmniejszenia ich ogólnej liczby. Ustalono, że Gala Konkursu będzie miała miejsce 8 czerwca 2018.

Kolejne posiedzenie Rady będzie dwudniowym spotkaniem sprawozdawczo–wyborczym, które odbędzie się 8–9 lutego w Olsztynie.

Źródło: inf. ROPWMM

  TB Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17580 

Print Friendly, PDF & Email