Olsztyn: Mammografia może uratować życie

Olsztyn: Mammografia może uratować życie
Fot. pixabay.com

Znaczenie mammografii dla zdrowia i życia Polek jest nie do przecenienia. Kobiety w wieku 50-69 lat są bowiem najbardziej narażone na ryzyko zachorowania na raka piersi. W dniach 13-14 sierpnia będą mogły bezpłatnie się przebadać.

Mammografia trwa tylko kilka minut i polega na zrobieniu zdjęć rentgenowskich. Pozwala to na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są jeszcze wyczuwalne podczas samokontroli piersi. Lekarze od dawna podkreślają, że wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala rozpocząć skuteczne leczenie i daje niemal 100-procentową gwarancję powrotu do zdrowia.

Właśnie dlatego zaproszono olsztynianki do wykonywania bezpłatnych badań mammograficznych, finansowanych przez NFZ, w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi w mobilnych pracowniach mammograficznych.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczestniczek oraz personelu medycznego badania będą wykonywane z zachowaniem wszelkich przewidzianych prawem środków ostrożności w zakresie zarówno wyposażenia techników w niezbędne środki ochrony osobistej, jak i procedur dezynfekcji pracowni i aparatury diagnostycznej oraz obsługi pacjenta.

W pracowni będą mogły jednocześnie przebywać tylko trzy uczestniczki,  co zapewnia możliwość utrzymania dystansu 2 metrów.  Przed badaniem pracownicy medyczni zmierzą temperaturę i poproszą o wypełnienie ankiety. Do dyspozycji będą także środki do dezynfekcji rąk.

W badaniu mogą wziąć udział panie w wieku 50-69 lat, które są ubezpieczone, nie są leczone z powodu raka piersi, a także nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED będzie do dyspozycji pań w Olsztynie przy markecie Kaufland, ul. Metalowa 2, w dniach:

  •  13 sierpnia 2020 w godzinach od 9:00 do 17:00,
  • 14 sierpnia 2020 w godzinach od 8:00 do 15:00.

Przed wizytą należy dokonać rejestracji  pod nr tel. 58 666 24 44 lub na www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym trzebay przygotować dowód osobisty.  Na badanie warto też zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii.

Przypominamy, że badania wykonywane w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi nie wymagają skierowania.

Tylko systematyczność w przestrzeganiu terminów  kolejnych badań mammograficznych pozwala na wykrycie potencjalnego zagrożenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby. Dlatego też, zachęcamy wszystkie Panie, które z powodu pandemii nie mogły wykonać badań we wcześniej umówionym terminie, o niezwlekanie z rejestracją na mammografię – apelują olsztyńscy urzędnicy.

Źródło: olsztyn.eu
Fot. pixabay.com

Print Friendly, PDF & Email