Olsztyn: Kierowco, zauważ niepełnosprawnego

Olsztyn: Kierowco, zauważ niepełnosprawnego

AUTOSTOP – tak nazywa się kampania społeczna, której celem jest uwrażliwienie kierowców na ludzi z niepełnosprawnościami na przejściach dla pieszych.

Termin kampanii, z udziałem funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji, jest nieprzypadkowy – kwiecień jest Światowym Miesiącem Świadomości Autyzmu.

Twarzą kampanii jest 21- letni Jędrzej Sobolewski z autyzmem, uczeń Zespołu Placówek Edukacyjnych. To właśnie wychowankowie ZPE są inicjatorami akcji. Jędrzej bardzo chce być samodzielny i chodzić pieszo z domu na Pieczewie do szkoły na Nagórkach. Zna drogę, nie gubi się, zna sygnalizację świetlną, idzie prawidłowo. Ma jednak problemy z koordynacją ruchową, wolniej przechodzi przez przejścia. W dodatku zdarzają mu się nietypowe zachowania, jak stereotypowe trzepotanie rękami. To wszystko bardzo przeszkadza niektórym kierowcom, którzy głośno trąbią na Jędrzeja na przejściu dla pieszych przy szkole. Czasem nawet przechodniom, komentującym zachowania chłopaka w niewybredny sposób.

Żeby Jędrzej i jego koledzy mogli bez stresu poruszać się po ulicach, nauczyciele ZPE wpadli na pomysł kampanii społecznej, którą realizuje współpracujące ze szkołą Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce. Kampania nazywa się AUTOSTOP. Ma uwrażliwić kierowców i innych uczestników ruchu drogowego na „inne” zachowania osób z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami. Uświadomić, że są one efektem zaburzeń, nie złej woli czy złego wychowania.

Symbolem kampanii jest żółta, odblaskowa opaska na rękę. Uczniowie ZPE będą je zakładać wychodząc na ulice. – Prosimy kierowców o tolerancję wobec ludzi, którzy noszą opaski i na przykład przechodzą wolniej przez przejście dla pieszych – mówi Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE i przewodnicząca Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce. – Mamy nadzieję, że problem zostanie zauważony, a kampania wpłynie na bezpieczeństwo nie tylko ludzi z niepełnosprawnościami.

Akcję mocno wspiera Komenda Miejska Policji. – Nikt nie chciałby znaleźć się w sytuacji osób z niepełnosprawnościami. Apelujemy do wszystkich użytkowników ruchu drogowego o szacunek do nich, do tolerancję, o zwracanie uwagi szczególnie na przejściach dla pieszych – mówi asp. Rafał Prokopczyk, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

– Jędrzej bardzo chce chodzić samemu do szkoły, jest z tego dumny – mówi Bożena Sobolewska, mama chłopaka – Pomóżmy mu w tym, pozwólmy poczuć się dorosłym.

Źródło: olsztyn.eu

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.