Olsztyn: Hospicjum w nowym miejscu

Olsztyn: Hospicjum w nowym miejscu

Ponad 20–arową działkę z 99–procentową bonifikatą otrzymało hospicjum „Palium” w Olsztynie.  Na ul. Metalowej w Olsztynie ma powstać ośrodek opieki paliatywnej dla 40 osób.

Obecnie stowarzyszenie „Palium” prowadzi hospicjum stacjonarne dla 20 osób, na zapleczu jednego z budynków Szpitala Miejskiego, przy Al. Wojska Polskiego.                  

– Gdy wprowadzaliśmy się tu 16 lat temu to miało być rozwiązanie tymczasowe – wspomina Teresa Kocbach, prezes zarządu Olsztyńskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego „Palium”. – Dlatego kilka lat temu rozpoczęliśmy starania o wykup działki. Dziś jestem szczęśliwa, że udało nam się zakończyć ten etap formalności i rozpocząć poważne starania o fundusze. Bo mając działkę, możemy już przygotowywać projekt. Przelać na papier to, co mamy w głowach, bo dokładnie wiemy czego nam trzeba – dodaje.

Aby sprzedaż mogła dojść do skutku, na terenie przeznaczonym pod inwestycję uchwalono Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Następnie musiało nastąpić rozstrzygnięcie Prezydenta Olsztyna i  przegłosowanie uchwały o sprzedaży ziemi przez Radę Miasta. Na podstawie tych dokumentów działka została sprzedana stowarzyszeniu „Palium” za symboliczną kwotę około 4,5  tysiąca złotych. Do tego doszły koszty związane z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży. W sumie nieco ponad 8 tysięcy złotych zamiast blisko 453 tysięcy. 

– Nie mam wątpliwości, że ze względu na ogrom potrzeb, taka pomoc stowarzyszeniu to dobra inwestycja – zaznacza prezydent Piotr Grzymowicz – Nie każdy ma możliwość zagwarantowania bliskim opieki paliatywnej, a szpitale nie są do tego przygotowane.  W hospicjum podopieczni znajdą profesjonalną opiekę.

Na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami, Olsztyńskie Stowarzyszenie Hospicyjne ”Palium” w Olsztynie  ma dziesięć lat na budowę hospicjum. Jeśli nie wywiąże się z tego obowiązku, sprzeda lub wykorzysta nieruchomość na inne cele, będzie musiało zwrócić udzieloną bonifikatę. 

  olsztyn.eu Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18163