Olsztyn: Dzieci „myją ręce, bo wiedzą więcej”

Olsztyn: Dzieci „myją ręce, bo wiedzą więcej”

Rozpoczęła się społeczna kampania edukacyjna, która ma uświadomić jak ważna jest tak prozaiczna czynność jak mycie rąk. Tymczasem brak higieny tej części ciała może skutkować wieloma chorobami.

–  Na dłoniach może znajdować się aż 5 mln drobnoustrojów – mówi Janusz Dzisko, warmińsko–mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. – Przez dłonie możemy przenosić bakterie, wirusy i pasożyty. Jest wiele chorób brudnych rąk: od wirusowych zapaleń wątroby typu A i C oraz wirusowej grypy, przez zakażenia rota– i norowirusowe, po bakteryjne salmonellozę i shigellozę, a także choroby pasożytnicze. Profilaktyka zakażeń tymi chorobami to właśnie higiena rąk.

I dlatego przed budynkiem WSSE i PSSE w Olsztynie 11 września odbyła się kampania społeczna „Myję ręce, bo wiem więcej”. Podczas wydarzenia każdy z uczestników mógł umyć ręce w rozstawionych na zewnątrz umywalkach, zdezynfekować je i sprawdzić pod specjalną lampą, czy dobrze to zrobił. Wszystko poprzedzone było instruktażem, jak skutecznie zmywać z rąk zarazki i brud.

– Chcemy przypomnieć że mycie rąk jest niezwykle istotne – podkreśla Teresa Parys, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olsztynie. – Należy myć je po każdym skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po kontakcie z surowym mięsem, jajkami, po powrocie do domu, po zabawie w piaskownicy, na placu zabaw, po zabawie ze zwierzętami, po dmuchaniu nosa w chusteczkę lub kichnięciu lub kaszlu w dłonie. Zwracamy także uwagę na to, że mycie rąk jest konieczne przed wejściem i po wyjściu z oddziałów szpitalnych i przychodni – dodaje.

– Przy myciu rąk często zapominamy o kciukach, przestrzeniach między palcami, zewnętrznych częściach dłoni oraz o paznokciach – informuje Radosław Gruss, kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Olsztynie. – A w zakamarkach dłoni mogą pozostawać zarazki, dlatego mycia rąk zdecydowanie nie należy lekceważyć!

  olsztyn.eu Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18794 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.