Olsztyn: Dyskutowali o wsparciu dla rodzin i seniorów

Olsztyn: Dyskutowali o wsparciu dla rodzin i seniorów
Fot. Adminstrator

W Warmińsko–Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim z udziałem podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Bojanowskiej odbyło się spotkanie poświęcone polityce rodzinnej i senioralnej. Wśród głównych tematów omówionych z przedstawicielami gminnych ośrodków pomocy społecznej i powiatowych centrów pomocy rodzinie znalazły się: realizacja Programu „Rodzina 500 plus”, a także zagadnienia związane z tworzeniem ośrodków wsparcia dla osób starszych.

Jak podkreśliła wiceminister Elżbieta Bojanowska, obecnie kierownictwo MRPiPS spotyka się w regionach z przedstawicielami ośrodków pomocy społecznej, aby zebrać doświadczenia związane z wypłatą świadczenia 500 plus. Jak wynika z danych resortu, w całym kraju objętych pomocą zostało 3 miliony 800 tysięcy dzieci. Czterdzieści procent świadczeń była wypłacana już na pierwsze dziecko. W 2016 roku na Program „Rodzina 500 plus” wydanych zostało 17 miliardów 600 milionów złotych. Z szacunków ministerstwa wynika, że w tym roku kwota ta wyniesie ponad 23 miliardy. Wiceszefowa resortu zapewniła, że środki na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie, a w samym programie nie będzie zasadniczych zmian, bo jak wynika z dotychczasowych spotkań, nie pojawiły się większe problemy z jego realizacją. Przypadki, gdzie pomoc finansowa została zamieniona na rzeczową, są bardzo rzadkie i stanowią 0,03 proc. wszystkich wypłacanych świadczeń.

W drugiej części spotkania wiceminister Elżbieta Bojanowska odniosła się do nowych założeń polityki senioralnej. Ma ją cechować nowe, elastyczne podejście i szereg ułatwień dla samorządów, które będą chciały tworzyć miejsca wsparcia dla osób w podeszłym wieku. Ministerstwo ma nadzieję, że dzięki zmianie przepisów związanych z tworzeniem takich placówek więcej gmin w partnerstwie z organizacjami pożytku publicznego zdecyduje się na realizację takich inwestycji.

– Dotychczas samorządy napotykały na trudności już na etapie poszukiwań lokalu, w którym miałyby się znajdować domy dziennego pobytu. Często nie spełniały one kryteriów, co blokowało cały proces związany z powstaniem takiego ośrodka. Obecnie wiele przepisów zostało uproszczonych, skonstruowanych tak, żeby odpowiadały niezbędnym standardom. Chcemy tym zachęcić do inwestowania w politykę senioralną, aby miejsc, gdzie osoby starsze mogą pożytecznie i przyjemnie spędzić czas było jak najwięcej – mówiła wiceminister.
Zachęcić ma również dofinansowanie proponowane przez ministerstwo na utrzymanie takich miejsc – 300 złotych na osobę w Domach Pobytu Senior–Wigor i 200 zł w przypadku Klubów Seniora. Ministerstwo deklaruje również spore wsparcie na adaptację budynków i ich remont.

źródło www.uw.olsztyn.pl

  Oprac. AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15337 

Print Friendly, PDF & Email