Olsztyn: Aktywizacja zawodowa za środki unijne

Olsztyn: Aktywizacja zawodowa za środki unijne
Fot. Adminstrator

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przygotowuje dwa nowe projekty mające na celu wsparcie osób bezrobotnych i wykluczonych społecznie. Pomogą organizacje pozarządowe, dofinansuje Unia.

„W drodze do aktywności” oraz „Punkt zwrotny” to nowe projekty mające zwiększyć aktywność społeczną i zawodową olsztynian. Jeśli podczas najbliższej sesji radni olsztyńscy przystaną na propozycje MOPSu projekty rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Planowane działania skierowane są do osób bezrobotnych, korzystających pomocy społecznej, zagrożonych ubóstwem, wykluczeniem społecznym, a także osób niepełnosprawnych i młodzieży. 

– Do udziału w projekcie „W drodze do aktywności” zaprosimy 443 osoby – mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie, Elżbieta Skaskiewicz. – 300 osób z Olsztyna i 143 z ościennych gmin. Natomiast w projekcie „Punkt zwrotny” będzie mogło wziąć udział 90 osób, w tym 20 niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi. 

Uczestnicy projektów będą mogli skorzystać z szeregu aktywności m.in.: poradnictwa specjalistycznego, warsztatów socjoterapeutycznych, treningów umiejętności, pracy socjalnej, kursów zawodowych, staży. W planach są także inicjatywy sąsiedzkie  mające na celu poprawę jakości życia w środowiskach lokalnych.

Budżet pierwszego projektu to ponad 7 mln zł,  drugiego niespełna 1,7 mln zł. Projekty będą dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014–2020. Projekty zostały przygotowane w partnerstwie z organizacjami pozarządowymi. To one będą pełnić rolę lidera.  Stroną wiodącą w projekcie „W drodze do aktywności” jest Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko–Mazurskiego Fosa, natomiast w „Punkcie zwrotnym” rolę lidera przejęło Stowarzyszenie „Bądź dobrej myśli”.  Projekty mają potrwać dwa lata. 

Źródło: olsztyn.eu

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15988 

Print Friendly, PDF & Email