Olsztyn: 100 litrów krwi na 100–lecie odzyskania niepodległości

Olsztyn: 100 litrów krwi na 100–lecie odzyskania niepodległości

Przed nami 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w wielu miejscach naszego kraju przewidziane są wydarzenia przypominające o tym, co wydarzyło się 100 lat temu. W Olsztynie i województwie warmińsko–mazurskim można oddać krew.

– W związku z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości pragnę zachęcić mieszkańców Olsztyna i województwa warmińsko–mazurskiego do podjęcia szczytnego wyzwania. Jest nim oddanie 100 litrów krwi dla osób pilnie potrzebujących tego życiodajnego płynu – zachęca Wojewoda Warmińsko–Mazurski Artur Chojecki. – Nasi przodkowie przelewali krew w wojnach i powstaniach, by wywalczyć nam wolną ojczyznę. My, każdego roku w Narodowe Święto Niepodległości na różny sposób wyrażamy wdzięczność za ich poświęcenie i ofiarę. W tym szczególnym jubileuszowym roku chciałbym prosić Państwa o konkretny gest solidarności, który będzie jednocześnie wyrazem naszego patriotyzmu. Mam nadzieję, że nie zabraknie ludzi dobrej woli, którzy zechcą pomóc w ratowaniu zdrowia i życia.

Honorowe oddawanie krwi będzie możliwe 10 listopada br. w Mobilnym Punkcie Poboru, czyli specjalnie przystosowanym do tego celu autobusie, ustawionym na Placu Solidarności w Olsztynie w godzinach 12:00 – 16:00, podczas Pikniku Militarnego „Służymy Niepodległej”.

W pozostałe dni krew można oddać w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Malborskiej 2 w Olsztynie oraz w oddziałach terenowych (szczegóły na stronie rckikol.pl).

Oddawanie krwi jest bezpieczne. Na wszystkich etapach używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, ważąca powyżej 50 kilogramów, legitymująca się dokumentem stwierdzającym tożsamość, ze zdjęciem i numerem PESEL.

Inf. i fot. nadesłana

Oprac. MM Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 19120