Ogólnopolski Dzień Walki Z Niedosłuchem - Życie Bez Fonii

Ogólnopolski Dzień Walki Z Niedosłuchem - Życie Bez Fonii
Fot. Adminstrator

Ogólnopolski Dzień Walki Z Niedosłuchem – Życie Bez Fonii
W ramach kampanii “Usłyszeć świat – usłysz wszystkie odcienie dźwięków”, portal słyszymy.pl zachęca wszystkich do przyłączenia się do dzisiejszej akcji ‚Życie bez fonii”. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na potrzeby i problemy z jakimi na co dzień borykają się osoby z niedosłuchem. Chcąc wziąć udział w akcji dziś, 28 września, pomiędzy godziną 19:00 a 20:00 wyłączyć fonię w swoim odbiorniku radiowym lub telewizyjnym i przekonać się jak świat odbierają osoby niedosłyszące.

– W ramach Ogólnopolskiego Dnia Walki z Niedosłuchem zachęcamy wszystkich – dużych i małych, młodszych i starszych, dobrze i źle słyszących do przyłączenia się do naszej akcji Życie Bez Fonii. 28 września w godz. 19.00-20.00 wyłączcie fonię w swoich telewizorach i radiach – mówi Ewa Wróbel z portalu słyszymy.pl –  Wielu z nas, w różnym wieku, nie ma możliwości odbioru dźwięków – ubytek słuchu jest chorobą cywilizacyjną i dotyka nas w różnym wieku – dodaje.

Odzyskanie właściwego słyszenia lub w ogóle możliwość słyszenia dają m.in. aparaty słuchowe, jednakże w naszym kraju nie ma równego dostępu do możliwości zakupu tych urządzeń – z roku na rok zmniejsza się liczba refundowanych aparatów słuchowych, aż do wstrzymania refundacji w większości województw w drugim półroczu ubiegłego roku.

Kolejki po zatwierdzenie wniosku refundacyjnego sięgały od 4 do 9 miesięcy. Mało tego – wysokość kwot refundacji jest ta sama od 1999 roku! W czasie tych 12 lat wzrosła inflacja, stawki VAT, tak więc pacjent zamiast dopłacać niewielką kwotę musi pokrywać z własnej kieszeni 75% wartości aparatu słuchowego. A jest to urządzenie skomplikowane technologicznie, zatem średnia jego cena to 2250 zł.

Ta kwota jest dla wielu bariera nie do przeskoczenia, stąd też Polska pod względem zaopatrzenia w pomoce słuchowe, z wynikiem 5%, zajmuje piąte miejsce od końca w Europie, czterokrotnie odbiegając od średniej europejskiej.

– Wyłączcie dziś fonię lub wyciszcie ją do szmeru i sprawdźcie jak to jest nie słyszeć. Wyobraźcie sobie, ze żyjecie tak stale, nie przez godzinę – apeluje Ewa Wróbel. – Już ponad 500 milionów ludzi na całym świecie niedosłyszy. Ponad 3 mln Polaków cierpi z powodu ubytku słuchu i to nie zawsze uświadomionego – dodaje.

Akcja organizowana przez portal słyszymy.pl ma na celu zwrócenie uwagi na potrzeby osób niedosłyszących, które mogłyby pełnoprawnie uczestniczyć w życiu społecznym, ale ze względu na ograniczenia w dostępie do sprzętu rehabilitacyjnego nie mają możliwości rozwoju. Przykładem barier na jakie napotykają jest chociażby ostatnia próba pozbawienia ich prawa jazdy.

Warto zdawać sobie sprawę, że niedosłyszący, to nie tylko ci, którzy urodzili się z wadą słuchu, lecz także 40 -, 50-, 60-latkowie, u których ubytek słuchu występuje na skutek fizjologicznego starzenia sie organizmu, przebytych chorób czy urazów.

– Niedosłyszącym za kilka, kilkanaście lat może stać się każdy, dziś uważający aparat słuchowy za stygmat niepełnosprawności czy starości. Każdy z nas już niebawem może stanąć przed koniecznością zakupu aparatu słuchowego, a wymienione wyżej ograniczenia staną się jego problemem – ostrzega Ewa Wróbel.   Oprac. RS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 7446

Print Friendly, PDF & Email