Od wybuchu najstraszliwszej z wojen minie jutro 72 lata

Od wybuchu najstraszliwszej z wojen minie jutro 72 lata
Fot. Adminstrator

Już jutro, 1 września, obchodzić będziemy 72. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Dla upamiętnienia tego wydarzenia w Kwaterze Wojskowej na Cmentarzu Agrykola punktualnie o 17:00 odbędzie się uroczysty apel ku czci poległych.

II wojna światowa rozpoczęła się od napaści III Rzeszy na Rzeczpospolitą. 1 września 1939 r. hitlerowskie Niemcy bez formalnego wypowiedzenia wojny, zgodnie z założeniami militarnego planu Fall Weiss zaatakowały Polskę z trzech stron: od zachodu, z północy i południa. Największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości rozpoczął o godz. 4:34 atak niemieckich bombowców nurkujących na most w Tczewie. Kilka minut później Niemcy zbombardowały szpital i kolegiatę w Wieluniu. Za symboliczny początek walk uznawane jest jednak ostrzelanie przez krążownik Schlezwig-Holstein polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte.

Pomimo ogromnej przewagi militarnej przeciwnika Polska jako pierwsza przeciwstawiła się totalitaryzmowi III Rzeszy. W odpowiedzi na atak Niemiec Prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki wydał dekret, w którym wezwał naród polski do obrony przed najeźdźcą, a premier Felicjan Sławoj-Składkowski ogłosił stan wojenny. Rozpoczęła się obrona terytorium Rzeczypospolitej zwana kampanią wrześniową. W obliczu tak znaczącej dysproporcji sił, Polacy wykazali się ogromnym bohaterstwem i walecznością.

Punktem przełomowym tej kampanii okazał się niczym nie sprowokowany, zdradziecki atak Związku Radzieckiego na broniącą się przed agresją niemiecką Rzeczypospolitą. 17 września 1939 r. Armia Czerwona wkroczyła do Polski. ZSRR złamał tym samym cztery międzynarodowe umowy.

Agresja hitlerowska i sowiecka na Polskę była bezpośrednim następstwem ustaleń podpisanego 23 sierpnia 1939 r. tajnego protokołu dodatkowego do paktu Ribbentropp-Mołotow. Zakładał on podział Europy na niemiecką i radziecką strefę wpływów, których granica miała przechodzić m.in. przez terytorium Rzeczypospolitej. Za wywołanie II wojny światowej, która pochłonęła około 60 milionów ofiar, spowodowała niewyobrażalne straty materialne i dramatyczne w swych konsekwencjach zmiany geopolityczne na mapie świata, w równej mierze odpowiedzialne są zatem Niemcy i Związek Radziecki.

Plan uroczystości na cmentarzu Agrykola:

godz. 17.00 – rozpoczęcie uroczystości – Kwatera Wojskowa na Cmentarzu Agrykola

godz. 17.05 – odegranie hymnu państwowego

godz. 17.10 – wystąpienie okolicznościowe

godz. 17.20 – Apel Poległych

godz. 17.35 – składanie wieńców i kwiatów

Zdjęcie: klub-historyczny.pl  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 7340

Print Friendly, PDF & Email