Od najbliższego weekendu kontrole stoków narciarskich

Od najbliższego weekendu kontrole stoków narciarskich
Fot. Pixabay

Od najbliższego weekendu będą prowadzone kontrole stoków narciarskich, dotyczące przestrzegania reżimu sanitarnego. Jeśli potwierdzą jego naruszenie będę rekomendował zamknięcie stoków – oświadczył w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

W trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia odniósł się do doniesień dotyczących dużej liczby osób na stokach narciarskich w ostatni weekend oraz nieprzestrzegania zasad sanitarnych. – Jeżeli chodzi o kwestię tych obrazków, które wczoraj zdominowały sieci społecznościowe, to oczywiście – jako minister zdrowia – mogę wyrazić tylko i wyłącznie zaniepokojenie tą sytuacją – mówił.

Jak dodał, choć w poniedziałek odnotowano nieco ponad 5 tys. zachorowań na COVID-19, to – zaznaczył – „radzę śledzić, co się będzie działo w piątek, czy w okolicach kilku dni, po tym, jak właśnie te masowe wyjazdy miały miejsce”.

– Stoję na stanowisku, że jeżeli pewna odpowiedzialność społeczna nie będzie realizowana, to ja będę pierwszym w Radzie Ministrów, który będzie rekomendował premierowi zamknięcie stoków. Mamy do czynienia ze zdjęciami czy obrazkami, które mówią, że w żaden sposób nie były zachowane wymogi sanitarne – zwrócił uwagę szef MZ.

Niedzielski poinformował, że w poniedziałek rano rozmawiał z inspektorem sanitarnym oraz że będą prowadzone rozmowy z policją, by w najbliższy weekend odbyły się „takie kontrole, które dotyczą przestrzegania reżimu sanitarnego. – Reżimu, który – przypomnę – został uzgodniony z właścicielami stacji narciarskich – zaznaczył minister.

W tym kontekście wskazał na przestrzeganie dystansu w kolejkach do wyciągów.

– Jeżeli te kontrole, które będą prowadzone od najbliższego weekendu potwierdzą, że mamy sytuację nieprzestrzegania, potwierdzą, że mamy naruszenie tego reżimu (sanitarnego), który został ustalony wspólnie, a na dodatek będę widział, że na poziomie dziennych wyników pod koniec tygodnia będziemy mieli przyrost zachorowań, którego nie będzie można przypisać innym elementom, będę rekomendował zamknięcie stoków – zapowiedział Niedzielski.

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz wiceszef resortu Andrzej Gut-Mostowy prowadzili na początku ubiegłego tygodnia konsultacje z branżą narciarską, a we wtorek Gowin poinformował, że protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich został dopracowany, a stoki będą zimą otwarte. (PAP)

Rafał Białkowski
Print Friendly, PDF & Email