Od „Edeka” do Centrum Współpracy Międzynarodowej

Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid” od wielu lat dba o zapewnienie elblążanom atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych. 10 marca 2008 roku minęło 46 lat od kiedy w naszym mieście rozpoczął działalność ośrodek kultury. Na początek był to „Edek” czyli Elbląski Dom Kultury im. Kazimierza Jagiellończyka, który oficjalnie rozpoczął działalność 26 listopada 1962 r.

Wówczas to działalność rozpoczęły: czytelnia, wypożyczalnia książek, kino „Światowid” ( od 20 września 1962 r.), sala zebrań, sala telewizyjna i brydżowa, kawiarnia „Uśmiech”, sala sportowa oraz sekcje: plastyczna, filmowa „Profil”, fotograficzna, modelarska, baletowa, teatralna, Teatr Lalek, Zespół Pieśni i Tańca. Przy ośrodku kultury działały zespoły muzyczne „Mussette”, „Pingwiny”, „Upiory” i „Szafiry”. Były to zespoły amatorskie. Dużą popularnością cieszyły się czwartkowe spotkania „Pops” w kawiarni Uśmiech, gdzie na małej estradzie rozstawiony był sprzęt grający i nagłaśniający, a wszyscy chętni mogli w odpowiednich godzinach spróbować swoich wokalno-muzycznych umiejętności. W 1966 roku do użytku oddano nowoczesny teatr (filia olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza).

W 1975 r. EDK przekształcono w Wojewódzki Ośrodek Kultury jako, iż swym zasięgiem WOK obejmował całe województwo (elbląskie) i rozszerzono działalność o sztukę ludową. Od grudnia 1978 r. przy WOK powstał Miejski Ośrodek Kultury z popularnymi „Dniami Jagiellońskimi”, „Rynkiem Perskim”, występami Filharmonii Gdańskiej, „Wiosną Teatralną” i Dyskusyjnym Klubem Filmowym im. Andrzeja Munka. W 1982 r. połączono WOK i MOK w Elbląski Ośrodek Kultury, a od 1990 r. ponownie powołano WOK. Wówczas też wyodrębniono Centrum Animacji Kultury „Promyk” ( Elbląski Klub Taneczny „Jantar” oraz „Ziemia Elbląska”).

Od 2001 r. odbywały się w WOK imprezy z udziałem osób niepełnosprawnych w ramach początkowo Ogólnopolskich a obecnie Międzynarodowych Spotkań Artystycznych Osób Niepełnosprawnych. Wiele imprez przekształciło się w cykliczne programy np. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „Czy to jest kochanie?”, Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne, Elbląskie Noce Teatru i Poezji, Repliki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, cykl programów „Źródła” i Międzynarodowy Festiwal Tańca Baltic Cup.

Od 2002 r. ośrodek nosi nazwę Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid”. Przy pomocy środków unijnych przeprowadzono remont i generalną przebudowę. Powstały nowe sale: teatralne, wystawiennicze, kinowe, studio muzyczne, kawiarenka internetowa, a od 2006 r. portal internetowy, internetowe radio i telewizja.

Winda dla wózkowiczów i sekcja taneczna dla niewidomych

Tak bogata działalność, praktycznie wszechstronna oferta sportowo – kulturalno – rozrywkowa „musi” być ogólnodostępna, a czy jest? – oczywiście, że tak. Najpierw wykonano podjazd do głównego holu, przystosowano obiekty i pomieszczenia, stworzono warunki do udziału w zajęciach oraz imprezach osobom niepełnosprawnym i starszym. Najważniejszym przedsięwzięciem adaptacyjnym likwidującym bariery architektoniczne było zamontowanie 15 grudnia 2003 r. windy do każdej z kondygnacji budynku. Trzeba przyznać, że w Światowidzie cały czas myśli się o modernizacji obiektów pomieszczeń i poprawie estetyki.

Dla poprawy bezpieczeństwa uczestników zajęć i osób korzystających z obiektów centrum i ośrodka, sukcesywnie wymieniane są podłogi w salach tanecznych, remontowane schody.  Planowane jest położenie na schodach i na podjeździe nowej nawierzchni, wykonanej z materiału antypoślizgowego. Do końca roku ma zostać też zainstalowany monitoring, co powinno zapewnić komfort bezpieczeństwa.

O tym, że kierownictwo CKiWM poważnie myśli o stworzeniu jak najlepszych warunków do pracy i zabawy ludziom starszym i osobom niepełnosprawnym niech świadczy fakt, iż na początku bieżącego roku powstała sekcja taneczna przeznaczona dla osób niewidomych i niedowidzących. Specjalny program „Terapia przez Sztukę”, realizowany od kilku lat, ma na celu zaktywizowanie środowiska osób niepełnosprawnych do korzystania z bogatej ( i odpowiednio przygotowanej dla wszystkich) oferty działalności sekcji o jak najszerszym spektrum zainteresowań. Centrum organizuje także szereg imprez, zajęć, warsztatów i plenerów przed swoimi obiektami. Często są to imprezy integracyjne, pozwalające na uczestnictwo osób sprawnych i niepełnosprawnych, z kraju i z zagranicy, dzieci, dorosłych i osób starszych, artystów i amatorów.

Od redakcji:
Niestety, do holu głównego, prowadzącego do teatru i  będącego miejscem ekspozycji różnorodnych wystaw  nadal można wejść wyłącznie po schodach – jest ich niewiele i czasem, „od wielkiego dzwonu”, kładzie się na nich metalowe szyny. Plotka głosi, że „Światowid” świetnie współpracuje z zagranicą, znacznie gorzej natomiast z teatrem… Ale to tylko plotka i ta ostatnia bariera na pewno też pewnego dnia zniknie.
  Paweł Kulasiewicz Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 2793

Print Friendly, PDF & Email