Od dziś błyskawicznie rozliczysz PIT

Od dziś błyskawicznie rozliczysz PIT
Fot. Mateusz Misztal

W piątek (15 lutego) ruszyła platforma „Twój e-PIT”, dzięki której w bardzo prosty sposób można wysłać zeznanie podatkowe za miniony rok. Nie obyło się jednak bez pierwszych problemów. Zainteresowanie usługą spowodowało, że w godzinach porannych korzystanie z serwisu podatki.gov.pl było problematyczne.

– Dla nas, dla naszej administracji 15 lutego 2019 roku, to jest bardzo ważna data, bo wiąże się ona ze startem usługi Twój e-PIT – zaznacza Maciej Maciejewski, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu. – Dziś rano już złożyłem swoje zeznanie – podkreśla.

– Podatnicy bardzo optymistycznie podchodzą do tego systemu – mówi Aneta Dziemidowicz koordynator usługi „Twój e-PIT” w Urzędzie Skarbowym w Elblągu, która podczas spotkania z dziennikarzami przedstawiła, jak wygląda działanie systemu.

Ten jest bardzo prosty w obsłudze, intuicyjny. Wysłanie PIT-a drogą elektroniczną jest bardzo szybkie. Cała operacja trwa maksymalnie kilka minut.

– Aby skorzystać z usługi „Twój e-PIT” wchodzimy na stronę podatki.gov.pl. Tam wybieramy usługę „Twój e-PIT” i dokonujemy uwierzytelnienia. Uwierzytelnienie to są nasze dane podatkowe lub tzw. „profil zaufany”. Możemy zalogować się więc na dwa sposoby – informuje Aneta Dziemidowicz.

Wybierając opcję logowania za pośrednictwem danych podatkowych, musimy podać PESEL oraz przychód za 2017 rok, a więc to, co wykazaliśmy w rozliczeniu za rok ubiegły oraz przychód za 2018 rok. Każdy podatnik ma przygotowane indywidualne rozliczenie roczne. Poprzez tę usługę można dokonać także wspólnego rozliczenia wraz ze współmałżonkiem.

– Po zalogowaniu ukażą nam się nasze dane i przygotowane rozliczenia. Możemy sprawdzić, na jakiej podstawie przygotowano nam rozliczenia roczne – informuje Aneta Dziemidowicz. – Jeżeli w ubiegłym roku 1% przekazywaliśmy na rzecz konkretnej organizacji, która nadal prowadzi działalność, to ta informacja zostanie przygotowana i uwzględniona w rozliczeniu rocznym. Podobnie wygląda to z różnego rodzaju ulgami przysługującemu podatnikowi.

Możemy oczywiście dokonać zmiany organizacji, którą chcemy wesprzeć 1% podatku. System został też tak przygotowany, że wystarczy w odpowiednim miejscu wpisać daną organizację. W systemie znajdziemy także pełną listę organizacji uprawnionych do otrzymania 1%. Istnieje także możliwość, by sprawdzić, na jaką konkretną kwotę przekłada się ten 1%. W przypadku, gdy wspierana przez nas wcześniej organizacja przestała istnieć, to w systemie będzie widniało puste pole i jeśli chcemy nasz 1% komuś przekazać, to musimy to poprzez w/w usługę uzupełnić.

– Gdy w rozliczeniu podatkowym nie zaznaczyliśmy, że przysługuje nam jakaś ulga, lub chcemy zmienić organizację, którą mamy zamiar wesprzeć, możemy dokonać korekty naszego zeznania podatkowego – podkreśla Aneta Dziemidowicz. – Jeśli ktoś nie ma komputera i internetu lub jeśli ma a wolałby to zrobić pod naszym okiem, to zapraszamy do nas. Mamy specjalnie przygotowane stanowiska ze wsparciem pracownika Urzędu Skarbowego.

Jeśli ktoś jednak chciałby rozliczyć PIT, tak jak robił to dotychczas – w formie papierowej, to taka możliwość również istnieje. Warto jednak podkreślić, że termin zwrotu z tytułu nadpłaconego podatku, w przypadku rozliczenia za pomocą usługi „Twój e-PIT” to trzy tygodnie, a w przypadku rozliczenia tradycyjnego – trzy miesiące.

PIT-37, który większość z podatników rozlicza, w systemie powstaje na podstawie PIT-11 (składanego przez pracodawcę). – Jeżeli po zalogowaniu do systemu widzimy, że nie ma informacji od płatnika, a wiemy, że pracowaliśmy, to zalecam jak najszybszy kontakt z właściwym Urzędem Skarbowym, w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji – zaznacza Dziemidowicz.

– Dzięki temu systemowi w kolejnych latach będziemy mogli sobie sprawdzić nasze wcześniejsze rozliczenia – mówi Maciej Maciejewski. – Pierwsze e-rozliczenia już spłynęły. Cała operacja jest bardzo prosta.

System przewiduje także sytuacje, w której podatnik ma nadpłatę lub niedopłatę. W pierwszym przypadku, dostaniemy zwrot nadpłaconego podatku. Możemy także te pieniądze przekazać na rzecz rozliczenia w następnym roku.

– Jeśli mamy niedopłatę z rozliczenia rocznego, system nam pokaże jaką kwotę mamy do zapłaty. Termin jej uregulowania mamy do 30 kwietnia. Będzie taka możliwość, by tej płatności dokonać również on-line – informuje Aneta Dziemidowicz. – Jest jeszcze jedna sytuacja. Jest gro osób, które nie zrobią nic. Jeżeli, ktoś nie zaloguje się, nie kliknie „wyślij e-PIT”, to z dniem 30 kwietnia takie rozliczenie zostanie zaakceptowane. Jeżeli wówczas z zeznania będzie wynikała kwota do zapłaty, dana osoba otrzyma od nas [od właściwego Urzędu Skarbowego – red.] informację o tym, że z rozliczenia rocznego wynika kwota do zapłaty i będzie tam wskazany termin, do którego mamy ten podatek uiścić.

Urząd Skarbowy w Elblągu przewiduje, że w tym roku w Elblągu i powiecie elbląskim elektroniczną formę rozliczenia wybierze 61 tys. osób. W ubiegłym roku PIT-37 w Elblągu i powiecie elbląskim rozliczyło 101 tys. podatników.

Print Friendly, PDF & Email