Obchody 70. rocznicy Sprawy Elbląskiej

Obchody 70. rocznicy Sprawy Elbląskiej

Witold Wróblewski prezydent Elbląga oraz Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej zapraszają mieszkańców 17 lipca br. (środa) do uczczenia pamięci elbląskich ofiar stalinowskich prześladowań.

O godz. 12:00 pod tablicą pamiątkową, znajdującą się przy Skwerze Ofiar Sprawy Elbląskiej, będzie okazja do złożenia kwiatów i zapalenia zniczy, zaplanowano również przemówienia okolicznościowe. Ponadto tego dnia w Ratuszu Staromiejskim w godz. 9:00-15:00 (z przerwą na uroczystość pod tablicą) odbędzie się konferencja naukowa organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku pt. „W poszukiwaniu szpiegów i dywersantów. Urząd Bezpieczeństwa w gospodarce lat stalinowskich na przykładzie Sprawy Elbląskiej”.

Sprawa Elbląska

70 lat temu, w nocy z 16 na 17 lipca wybuchł pożar w Zakładach Mechanicznych im. Gen. Świerczewskiego w Elblągu, który zapoczątkował wydarzenia nazywane „sprawą elbląską”. Po pożarze, pod zarzutem sabotażu, Urząd Bezpieczeństwa aresztował ponad 200 osób. Część aresztowanych nie miała żadnych związków z Zamechem, ich areszt miał charakter polityczny. Skazano trzydzieści jeden osób, w tym pięć na karę śmierci. Dwie osoby nie wyszły żywe z więzienia, a w różny sposób prześladowano około tysiąca osób. Był to najbardziej odczuwalny w Elblągu akt stalinowskiego terroru.

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.