O sztuce kochania ...

Zbliżająca się wiosna i budząca do życia natura, wpływa na rodzenie się w nas tęsknot i uczuć. Możemy poddać się nastrojom… W dniach 18 – 22 kwietnia,  w Elblągu odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa ”Czy to jest kochanie?”. Impreza odbywa się pod hasłem ”Miłość w każdej postaci” i oczywiście jest jej motywem przewodnim. Już po raz jedenasty Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej “Światowid” gościć będzie młodych i uzdolnionych artystów z różnych regionów Polski, którzy spróbują swych sił na scenie. Obok debiutantów i wschodzących gwiazd, elbląska publiczność zobaczy także mistrzów – artystów  znanych i lubianych.

Ubiegłoroczny X Festiwal obchodził swój jubileusz, na który zaproszono wielu wybitnych gości, m.in.: Hannę Śleszyńską,  Katarzynę Groniec, Andrzeja Grabowskiego, Macieja Stuhra, Andrzeja Poniedzielskiego Artura Andrusa, Grupę MoCarta i wielu innych znakomitych artystów. Organizatorzy zapewniają, że nadchodzący Festiwal będzie niemniej ciekawy, mimo iż nie jest jubileuszowy.

Atrakcje festiwalu
Na inaugurację, 18 kwietnia o godz. 19.00, w Dużej Sali Kina ”Światowid”, zaplanowano operetkę Franza Lehara pt. ”The Best Of WESOŁA WDÓWKA”.
Następnego dnia, o godz. 18.00, w Sali Kameralnej rozpocznie się przegląd filmów zatytułowany ”Kochankowie ekranu”. W ramach przeglądu przedstawione zostaną najpiękniejsze film o miłości, które stały się kanonem zarówno w Polsce jak i na świecie.
20 kwietnia o godz. 19.00, odbędzie się koncert ”Starego Dobrego Małżeństwa” – jednego z najwybitniejszych i najbardziej cenionych zespołów, należącego do nurtu poezji śpiewanej.

Debiutanci powalczą słowem
Przesłuchania osób zgłoszonych do konkursu rozpoczną się już 20 kwietnia i będą trwać do 22 kwietnia. Prezentacje odbędą się w kilku kategoriach: recytacja, małe formy teatralne, teatr jednego aktora oraz piosenka artystyczna. W tej części będzie zmagać się młodzież dopiero próbująca swych sił na scenie. To znakomita okazja dla widzów festiwalu, aby móc podziwiać – być może – nowe, przyszłe gwiazdy. Dla walczących ze słowem debiutantów zaś, Festiwal jest wyjątkową sposobnością współpracy na jednej scenie z uznanymi artystami.

Wstęp na przesłuchania jest bezpłatny, a wejściówki będzie można odbierać już na kilkanaście dni przed Festiwalem w CKiWM.

Gala laureatów i ”Raz, Dwa, Trzy” na zakończenie
22 kwietnia o godz. 19.00 imprezę zakończy Gala XI Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa ”Czy to jest kochanie?”, podczas której zaprezentują się laureaci konkursów. Ostatnim akcentem Festiwalu będzie koncert – podczas Gali – zespołu ”Raz, Dwa, Trzy”, który gościł w naszym mieście również rok temu. Tym razem zespół zaprezentuje własną interpretację piosenek Wojciecha Młynarskiego.

Oprócz możliwości uczestniczenia w wielu atrakcyjnych wydarzeniach, takich jak koncerty, przeglądy filmowe i spektakle tatralne w wykonaniu gwiazd, uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach, które poprowadzą jurorzy konkursu.  Tomasz Mendrek Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1521