O potrzebie szerokiego kontekstu

O potrzebie szerokiego kontekstu
Fot. Adminstrator

Bayer Full, PiS workowany, Trudny wybór, Tanie nagrobki, Dwa Żubry i spokój

Gdy oglądam fotki (czytelnik internetowy musi zerknąć do galerii), nie mogę oprzeć się refleksji o potrzebie szerszego spojrzenia, pytanie o kontekst. Z refleksji, ośmielam się wysnuć wniosek, że zbytnie skupienie na swoim, bez rozglądania się wokół, nie tylko spłaszcza horyzonty, ale łatwo może narazić na oderwanie od rzeczywistości i… śmiech.

Dwa lata temu, po wyborach parlamentarnych, w numerze i na naszym portalu internetowym zamieściliśmy „Przestrogi dla wybranych”.

(…) zanim nowy rząd rozsiądzie się w swoich fotelach pozwalamy sobie – parlamentarzystom i wysokim urzędnikom – przesłać garść przestróg zawartych w starych, polskich przysłowiach, aby nie skończyli, jak ich poprzednicy – pisała Teresa Bocheńska. Bez komentarza…

A były piękne sentencje i przysłowia – dla zwycięskich partii, dla koalicjantów, dla posłów, dla premiera, dla sędziów, a nawet dla tych, którzy nie oprą się pokusom… Czerpaliśmy ze skarbca mądrości narodu*. Jako dopełnienie graficzne zamieściliśmy medal Pro Publico Bono ( dla dobra publicznego ), bo chcieliśmy, aby dla wszystkich polityków był najbardziej pożądanym odznaczeniem.

Przed ostatnimi wyborami natknęłam się w internecie, na niezawodnej [url]http://www.joemonster.org[/url] **, na przysłane przez internautów, zdjęcia z plakatami kampanii wyborczej. Zamieściliśmy je na naszym portalu internetowym ku uciesze czytelników. Pomyślałam, że czytelnicy drukowanej „Razem z Tobą”, też się chętnie pośmieją, ale… nie tylko o to chodziło. Chodzi także o kontekst, o ten kontekst Panowie i Panie!

*„Polskie przysłowia,” wyd. Składnica Księgarska, Warszawa, 2004; wybór i oprac. Danuta i Włodzimierz Masłowscy
** Joe Monster.org Niecodziennik satyryczno-prowokujący pod hasłem „Powaga zabija powoli” :)

* Ci, którzy umieją zwyciężać, nie zawsze umieją zażyć zwycięstwa.
* Lepiej otwarcie się kłócić, niż skrycie szkodzić.
* Kto słucha pochlebcę, mądry być nie chce.
* Weź to, co połkniesz, a nie to, czym się udławisz.
* Rozum bez cnoty – miecz w ręku szalonego.

  

  Elżbieta Szczesiul-Cieślak Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 2001

Print Friendly, PDF & Email