O Mistrzostwo Polski w tańcu sportowym

O Mistrzostwo Polski w tańcu sportowym

W dniach 10-11 grudnia 2005r. Chorzów gościł niewidomych i słabowidzących tancerzy, którzy walczyli o medale w IV Mistrzostwach Polski w tańcu sportowym. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „CROSS”.

W mistrzostwach udział wzięły 52 pary z 11 klubów. Startowały one w czterech kategoriach: senior, open, mix i junior.

W pierwszym dniu turnieju od samego rana startowali juniorzy i młodzież średnio-zaawansowana. W południe do rywalizacji przystąpiły pary w kategorii mix, a popołudniu na parkiecie stawiło się 13 par, które walczyły o tytuł Mistrza Polski w kategorii senior w stylu standard i latin.

W kategorii mix w stylu standard najlepsza okazała się para z Lublina Filip Fedczyszyn – Anna Tomaszewska, która wyprzedziła dwie warszawskie pary: Grzegorza Doleckiego i Joannę Żurawską (2 miejsce) oraz Piotra Dukaczewskiego i Ewę Kaźmierczak (3 miejsce). W stylu latin zmiana miejsc nastąpiła jedynie na pozycji Mistrza i V-ce Mistrza Polski. Złote medale zdobyli Dolecki z Żurawską, srebro trafiło w ręce  Fedyszyna i Tomaszewskiej, zaś brąz dla Dukaczewskiego oraz Kaźmierczak.

Wśród seniorów triumfy święciła para Sławomir Jeżowski – Anna Baranowska (Warszawa), która zarówno w stylu standard jak i latin zdobyła tytuły mistrzowskie wyprzedzając dwukrotnie swoich klubowych  przyjaciół Dariusza Popławskiego oraz Joannę Popławską.

Następnego dnia Mistrzostw w szranki stanęli tancerze w kategorii open. Wystartowały aż 32 pary. Stworzyły one niezwykle ciekawe i zacięte widowisko, a o końcowej kolejności decydowały małe  punkty. Tu znów swoją dominację podkreśliły 2 pary: Fedczyszyn i Tomaszewska oraz Dolecki z Żurawską. Pierwsza z par zwyciężyła w stylu standard, zaś druga w latin.

Sponsorem nagród dla młodzieży, które z pewnością zmobilizowały zawodników do jeszcze bardziej wytężonej pracy, był Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jak mówi Teresa Picheta, sympatyk stowarzyszenia Cross, impreza była dobrze zorganizowana i godna polecenia. Świetnie prowadzący konferansjer i oprawa muzyczna sprawiły, że wszyscy czuli się dobrze. Na bieżąco był tworzony serwis internetowy i zdjęciowy. Na zakończenie oprócz nagród i dyplomów każdy z uczestników otrzymał płytkę z muzyką taneczną.

Najliczniejszą ekipę stanowili tancerze zrzeszeni w warszawskim klubie. Zawodnicy tego klubu stawali 12-krotnie na podium, w tym 7-krotnie w randze Mistrzostw Polski.

Zawodnicy z Warszawy nie osiągnęliby takich wyników, gdyby nie para trenerska Dorota Kisiel i Marcin Błażejewski – mówi pani Teresa, elblążanka, która od trzech lat kibicuje tancerzom – zdążyła się zapoznać, a nawet zaprzyjaźnić z wieloma z nich.
Trenerzy swoją fascynację i zamiłowanie tańcem przekazują na, organizowanych przez Cross, zjazdach wiosennych i jesiennych oraz cotygodniowych treningach. Marcin Błażejewski jest czynnym zawodnikiem i tańczy z partnerką na wózku. Ostatnio wspólnie zdobyli IV miejsce w mistrzostwach świata w Japonii. Dorota Kisiel natomiast jest łowcą talentów. Prowadzi zajęcia z młodzieżą z dysfunkcją wzrokową, która później trafia do klubu warszawskiego i ma szansę zaistnieć na organizowanych turniejach i mistrzostwach Polski.

Oto krótkie charakterystyki dotyczące Mistrzów oraz V-ce Mistrzów Polski:

Mistrzowie w kat. senior:

Sławomir Jeżowski – ma 44 lata, jest prezesem klubu warszawskiego, od 1991r. zaczął bieganie na krótkich i średnich dystansach, potem wydłużał dystanse zdobywając kolejne tytuły Mistrza Polski.
Aktualny i niepokonany od 6 lat Mistrz Polski w maratonie. 15 razy przebiegł super maraton (100 km). Uczestnik wielu prestiżowych maratonów w Polsce i na świecie, uczestnik Mistrzostw Świata i Europy w kategorii niewidomych i słabowidzących. W tym roku obronił oba tytuły MP w tańcu. Jest też medalistą MP w kajakarstwie. Do biegania namówiła go jego obecna partnerka taneczna, która po 9 latach zmieniła dyscyplinę sportową na taniec.

Anna Baranowska – 37 lat, sekretarz klubu warszawskiego. Karierę sportową rozpoczęła w 1991 roku biegając na krótkich dystansach. Uczestniczyła w Mistrzostwach Europy. Po zakończeniu kariery biegowej zaczęła trenować taniec. Jej mąż Adam (35 lat) jest partnerem tanecznym Krysi Szubartowskiej (62 lata) również z klubu warszawskiego.

V-ce Mistrzowie Polski w kategorii senior:

Dariusz Popławski – 43 lata, po utracie wzroku zarząd klubu warszawskiego zaproponował Darkowi w ramach rehabilitacji treningi taneczne. To podczas nich poznał swoją partnerkę, z którą po 2 latach wziął ślub.

Joanna Popławska – 26 lat, trenuje taniec od 4 lat. Podczas II MP razem z Dariuszem zdobyli oba tytuły mistrzowskie w obu stylach. Obecnie szczęśliwi rodzice 14 miesięcznego Kamilka.

Mistrzowie Polski kategorii open w stylu latin:

Grzegorz  Dolecki i Joanna Żurawska – oboje po 19 lat, treningi rozpoczęli będąc uczniami LO dla osób słabowidzących w Warszawie przy ul. Koźmińskiej. Para ta wchodząc na parkiet  pozostawia konkurencje daleko w tyle. Asia swym potencjałem energii, radością tańca i młodością pozostawia niezapomniane wrażenia.  Sędziowie parze tej na każdych zawodach z radością pokazują komplet jedynek.

V-ce Mistrzowie Polski kategorii open w stylu standard:

Piotr Dukaczewski – 40 lat, prezes Stowarzyszenia Cross, drużynowy Mistrz Świata w szachach w kategorii niewidomych, mistrz olimpiady szachowej, członek reprezentacji w kategorii niewidomych na otwarte mistrzostwa świata w szachach, medalista Mistrzostw Polski w kajakarstwie.

Ewa Kaźmierczak – 30 lat, pracownik stowarzyszenia Cross, trenuje taniec od 4 lat.
Oboje z Piotrem zaliczają się do ścisłej polskiej czołówki tancerzy w kategorii mix.
  Rafał Kadubowski Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 727