NRL: Dalsze rozszerzenie kręgu uprawnionych do kierowania na test na koronawirusa ważne, choć spóźnione

NRL: Dalsze rozszerzenie kręgu uprawnionych do kierowania na test na koronawirusa ważne, choć spóźnione
Fot. Pixabay

Rozszerzenie kręgu lekarzy uprawnionych do kierowania na testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 jest potrzebne – oceniło w swoim stanowisku prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, wskazując jednocześnie, że planowane zmiany są spóźnione. Chodzi m.in. o lekarzy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia rozszerzający krąg lekarzy kierujących na badania w kierunku koronawirusa, m.in. o lekarzy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz lekarzy udzielających świadczeń z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej. Chodzi o projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2.

– Prezydium NRL pozytywnie ocenia zaproponowane w przedłożonym projekcie zmiany polegające na rozszerzeniu kręgu osób uprawnionych do kierowania na testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 wskazując jednocześnie, że projektowane zmiany są spóźnione – głosi stanowisko prezydium NRL.

Samorząd lekarski przypomina w nim, że od wielu miesięcy apeluje o jak najszersze otwarcie możliwości zlecania testów na obecność wirusa.

– Działania Ministerstwa Zdrowia w tym obszarze są nadal niewystarczające. W ocenie Prezydium NRL uprawnienie do zlecenia testu powinien mieć każdy lekarz i lekarz dentysta wykonujący zawód – uważa prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

Projekt przewiduje umożliwienie lekarzom i felczerom, którzy udzielą świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz lekarzom i felczerom, którzy udzielają świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej oraz opieki paliatywnej i hospicyjnej – skierowanie pacjenta podejrzanego o zakażenie lub zakażonego wirusem SARS-CoV-2 na wykonanie badań diagnostycznych, w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2.

Resort uzasadnia, że zmiana ułatwi dostęp pacjentów do świadczeń, a także przyczyni się do bardziej efektywnego wykorzystania kadr medycznych. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl
Print Friendly, PDF & Email