Nowy program mieszkaniowy – pytania i odpowiedzi

Nowe zasady naliczania czynszu w mieszkaniach komunalnych, system ulg dla mieszkańców, pomoc dla tych najuboższych, możliwość: odpracowania zadłużenia, zamiany mieszkania, wykupu z dużą bonifikatą – to oferuje Nowy Program Mieszkaniowy Elbląga. Właśnie ruszyła kampania informacyjna, skierowana do lokatorów mieszkań komunalnych. Każdy lokator otrzyma folder z kompleksową informacją na temat programu, uruchomiona została także infolinia 800 889 787, przy której dyżurują pracownicy Zarządu Budynków Komunalnych, odpowiadając na pytania mieszkańców. Prezentujemy najciekawsze pytania i odpowiedzi.

Co zrobić, żeby płacić mniej za mieszkanie komunalne?
Jest kilka możliwości. Jedną z nich jest zamiana mieszkania na mniejsze lub tańsze w utrzymaniu. W Biurze Zamiany Mieszkań dostępna jest aktualna oferta i tam należy złożyć odpowiedni wniosek. Można skorzystać z przygotowywanego właśnie Programu Oddłużeniowego i ubiegać się o zredukowanie długu nawet o 70% (oraz 100% odsetek). To adresowane jest do osób w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Istnieje również możliwość odpracowania zaległości. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w Dziale Windykacyjno-Czynszowym ZBK przy ulicy Hetmańskiej 31 oraz w Punktach Obsługi Najemców przy ulicach Krzyżanowskiego 3, Kościuszki 48 oraz Malborskiej 32. Lokatorzy, którzy nie są zadłużeni, mogą wykupić swoje mieszkania. Wnioski przyjmowane są w odpowiednim Punkcie Obsługi Najemców. Można również  ubiegać się o przyznanie dodatku mieszkaniowego. Wnioski, potwierdzone przez Dział Windykacyjno-Czynszowy ZBK przy ul. Hetmańskiej 31, należy złożyć w MOPS.

Od 2013 r. będzie można ubiegać się także o ulgę w czynszu ze względu na niskie dochody. Będzie ona udzielana w wysokości 20%, 30% lub 40% stawki bazowej czynszu. Wnioski  wraz z dokumentami potwierdzającymi wysokość dochodów będą przyjmowane w ZBK.

Na jakie ulgi mogę  liczyć i od czego zależy ich wysokość?
Ulgi techniczne i dochodowe. Obecnie funkcjonują ulgi w czynszu z tytułu stanu technicznego mieszkania, np. 10% z powodu braku CO, 10% – brak łazienki, 15% – w.c. wspólne poza mieszkaniem. Nowy Program Mieszkaniowy przewiduje wprowadzenie dodatkowo ulgi dochodowej, która uzależniona jest od sytuacji materialnej rodziny. Można więc liczyć na ulgi  20%, 30% lub 40% stawki czynszu. Na przykład: czteroosobowa rodzina żyje w mieszkaniu o powierzchni 54m². Po wprowadzeniu nowego czynszu, 40% ulga dochodowa wyniesie 174,74 zł.

Łączna wysokość przyznanych ulg, zarówno technicznych, jak i dochodowych nie może przekroczyć 40% stawki bazowej czynszu. To oznacza, że nowa stawka czynszu, po uzyskaniu maksymalnej 40% ulgi, wyniesie 4,85 zł/m².

Ulgi dochodowe będą przysługiwały tym, którzy zajmują mieszkanie o powierzchni nie przekraczającej: 35 m² dla 1 osoby, 40 m² dla 2 osób, 45 m² dla 3 osób, 55 m² dla 4 osób, 65 m² dla 5 osób, 70 m² dla 6 osób (dla każdej kolejnej osoby mieszkającej w danym mieszkaniu, metraż wzrasta o 5 m²). Jeżeli w rodzinie jest osoba niepełnosprawna, dodatkowo powierzchnię powiększa się o 15 m².

Więcej na temat nowego programu mieszkaniowego przeczytasz w materiale: Czynsz wyższy o 100% ale z ulgami można płacić mniej niż dziś znajdującym się pod linkiem: [url]http://www.razemztoba.pl/index.php?NS=srodek&nrartyk=7817[/url]  UM Elbląg Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 8111