Nowy cyfrowy mammograf - nowe możliwości

Kliknij w zdjęcie główne i zobacz fotorelację/Fot. Mateusz Misztal
Fot. Mateusz Misztal
Fot. Mateusz Misztal

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu otwarto dziś odnowioną pracownię mammograficzną. Z najnowocześniejszego sprzętu pacjentki będą mogły skorzystać już w tym miesiącu. Nowy mammograf jest drugim takim w kraju. Takim samym sprzętem dysponuje bowiem także Poznań.

Dzisiejsze otwarcie nowej pracowni mammograficznej jest częścią większego projektu poświęconego traktowi porodowemu oraz oddziałowi położniczo-ginekologicznemu wraz z poradnią. – Cały projekt zawierał w sobie także wymianę sprzętu, w tym właśnie sprzętu mammograficznego – mówi Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. – Zachęcamy do korzystania z profilaktyki. Tylko i wyłącznie od mieszkańców naszego regionu, w tym przypadku od mieszkanek, zależy to, aby chciały skorzystać z mammografii.

Aparat przeszedł już pierwsze badania testowe. – Bardzo się cieszę, że jest u nas tak nowoczesny sprzęt. Chciałabym tu podkreślić, by kobiety zwracały uwagę na samokontrolę piersi. Od tego się zaczyna, by po skończonej miesiączce, raz w miesiącu, pod prysznicem kobiety badały sobie piersi i wtedy, kiedy mają wątpliwości zostały skierowane przez ginekologa do dalszego badania – zaznacza lek. Hanicenta Rzepa, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. – Bardzo często jest tak, że pacjentka w gabinecie ginekologicznym zadaje pytanie: Czy ja mam sobie zrobić USG, czy mammografię? To są badania, które się nawzajem uzupełniają i nie wykluczają. Całość daje tę pełną diagnostykę, daje możliwość wczesnego wykrycia, a tym samym wyleczenia tego nowotworu.

– Powołaliśmy też Elbląskie Centrum Onkologiczne, gdzie m.in. leczenie raka piersi jest jedną z nadrzędnych rzeczy. Chcemy uczestniczyć w programie Breats Unitu [dokładnie Breats Cancer Unit – red.], gdzie jednym z wymogów jest posiadanie wysokiej jakości aparatury, spełniającej określone parametry. Nasz poprzedni aparat był już sprzętem dziesięcioletnim, w związku z tym, ten nowy na pewno bardzo dobrze go zastąpi i myślę, że w tym Breats Unicie będziemy kwalifikowani wysoko – mówi Elżbieta Gelert. – Chciałabym też dodać, że ten sprzęt będzie służył nie tylko mieszkankom Elbląga, ale i dużej części naszego województwa, tak więc raz jeszcze zachęcam do korzystania z tych badań. Tak naprawdę każdy, kto przyjedzie, nawet i spoza województwa warmińsko-mazurskiego, zostanie przebadany.

Badania mammograficzne są skierowane do kobiet od 55. do 69. roku życia i każda kobieta raz na dwa lata może bez skierowania wykonać takie badanie. Jeśli jest jednak w tzw. grupie ryzyka, to takie badanie należy się raz w roku.

– Jeśli chodzi o liczbę wykonywanych badań, to robiliśmy ich ok. 300 miesięcznie, co w skali roku daje ponad 3 tysiące badań. Zgłaszalność pacjentek do takich badań w Polsce jest na poziomie zaledwie 40%. Dlatego zachęcam kobiety, by z tego korzystały. Wspomniany próg wiekowy nie jest przypadkowy, ponieważ, jest to wiek, w którym zachorowalność na raka piersi jest najwyższa. Niestety, zachorowalność młodszych kobiet w ostatnich latach wzrosła niemal dwukrotnie, one nie mogą sobie zrobić tego badania raz na dwa lata profilaktycznie, ale mogą poprzez skierowanie – zaznacza lek. radiolog Joanna Gawieńczuk, specjalizująca się w mammografii.

Nowy mammograf, Mercedes wśród tego typu sprzętu medycznego, będzie mógł służyć przez wiele lat. W wymagających tego przypadkach aparat oferuje skanowanie w najszerszym możliwym zakresie 50 stopni, a zatem wykonuje serię zdjęć, przemieszczając się względem piersi. Umożliwia to oglądanie piersi warstwa po warstwie, co pozwala na lepszą identyfikację ewentualnego guza, a tak szeroki kąt skanu sprawia, że otrzymujemy zdjęcia o najwyższej możliwej rozdzielczości, jednocześnie zachowując bardzo niskie wartości naświetlania.

Mammograf posiada także m.in. funkcję PSC (spersonalizowany delikatny ucisk) – to system, który oblicza optymalną wartość ucisku indywidualnie dla każdej pacjentki i reguluje go tak, by dyskomfort był możliwie najniższy. Ponadto „uciskadła” mają zaokrąglone, specjalnie wyprofilowane kształty, które dodatkowo redukują nieprzyjemne odczucia.

– Jeśli chodzi o pracę z tym nowym sprzętem, to na początku na pewno będzie troszeczkę trudniej. To są nowe technologie, trzeba opanować więcej opcji i możliwości. Jak już się to zrobi, to będzie on dużym ułatwieniem. Jakość tych zdjęć jest dużo, dużo wyższa, możemy je powiększać. Technologia cyfrowa daje nam dużo wyższą możliwość obróbki tych zdjęć, niż to było przy zdjęciach analogowych – tłumaczy kierownik Zakładu Radiologii lek. Piotr Lassota, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej. – Przejście z analogowej mammografii do cyfrowej, to jest krok milowy i to pod wieloma względami. Czas poszukiwań odpowiedniego sprzętu się zakończył, teraz będziemy badać, badać i badać.

Mammograf firmy Siemens, który trafił do elbląskiego szpitala, kosztował prawie 2 miliony złotych. Jak podkreślają pracownicy szpitala, jest to sprzęt zapewniający światowy poziom badań.

Print Friendly, PDF & Email