Nowe wyzwania i nowe obawy. ZSM rozpoczął nowy rok szkolny

Fot. Mateusz Misztal
Fot. Mateusz Misztal

O godz. 9:00 w Zespole Szkół Mechanicznych uczniowie klas pierwszych wraz z nauczycielami i dyrekcją rozpoczęli nowy rok szkolny. W uroczystości uczestniczył też wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak.

– Dzisiaj pierwszy dzień nauki, pierwszy od wielu miesięcy. […] Praca zdalna to utrudniony proces, o czym przekonaliście się najlepiej. Dzisiaj decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia rozpoczynamy tradycyjną naukę w szkołach i rozpoczynamy ja z wielkimi obawami. Tak naprawdę bezpieczeństwo – wasze bezpieczeństwo, bezpieczeństwo nauczycieli – przejmują dyrektorzy szkoły, w tym przypadku wasz dyrektor. My jako Urząd Miejski, departament edukacji i cały samorząd wspieramy jak tylko możemy, i będziemy też wsłuchiwać się w potrzeby szkół i również bierzemy odpowiedzialność za bezpieczeństwo zarówno uczniów jak i nauczycieli. Jeśli będą jakieś potrzeby, będzie jakiś sygnał, proszę to zgłaszać do nas. Budżet tegoroczny jest trudny, ale na bezpieczeństwie uczniów i nauczycieli nie będziemy oszczędzać – mówił podczas uroczystego rozpoczęcia roku Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga. Następnie odczytał list Witolda Wróblewskiego skierowany do wszystkich uczniów i nauczycieli elbląskich szkół.

– Skończyliście pewien etap swojego życia, zaczynacie kolejny, niektórzy powiedzą, że ten najbardziej beztroski, albo najradośniejszy. Będąc uczniami tej szkoły ukończycie formalnie pełnoletność. Efekty nauki po tych pięciu latach będą zasługą nas wszystkich, waszą, waszych rodziców, przyjaciół, wszystkich, którzy będą was wspierać. To jest ten czas, który później będziecie najlepiej wspominać. Kolejny etap już nie będzie tak radosny, w związku z tym wykorzystajcie ten czas. My, z naszej strony, dajemy wam wszystko, czego oczekujecie – mówił do uczniów klas pierwszych dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych Mariusz Bachanek. – Naszym pragnieniem jest to, abyście to wy pytali częściej niż my. W najbliższym czasie ważne jest przede wszystkim wasze bezpieczeństwo. Za chwileczkę złożycie ślubowanie, pamiętajcie później słowa tej roty, często będziemy się do niej odwoływać. Jesteśmy normalną szkołą, mamy te same problemy, jakie mają inne szkoły, te same wartości, mamy powody do zadowolenia i mniejszego zadowolenia, niemniej gratuluje wam wyboru. Postąpiliście słusznie – dodał.

– Myślę, że w tym samym składzie spotkamy się za pięć lat i będą gratulacje dla was, dla waszych rodziców i że będziecie mieli otwarte wszystkie drzwi i wszystkie drogi będą dla was otwarte – zaznaczył dyrektor placówki.

Po uroczystym ślubowaniu uczniowie udali się w raz z wychowawcami do klas. Tam otrzymali informacje o organizacji lekcji i życia szkolnego w dobie pandemii.

-> Kliknij w zdjęcie główne, by obejrzeć fotorelację z wydarzenia <-
Print Friendly, PDF & Email