Nowe urządzenie dla osób całkowicie sparaliżowanych

Sparaliżowani pacjenci mogą teraz porozumiewać się z personelem placówki opiekuńczej za pomocą nowatorskiego urządzenia zaprezentowanego 4 grudnia 2009 roku w Toruniu. Dotychczas z powodzeniem testowano urządzenie z trzema podopiecznymi toruńskiej placówki opiekuńczej.

Instalacja odczytuje ruch gałek ocznych i przetwarza te informacje na komunikaty głosowe.  ”Praca urządzenia polega na śledzeniu przez kamerę ruchu oka chorego, a program przetwarza spojrzenie na mowę. Chory patrzy na napis lub symbol, a komputer głośno odczytuje komunikat” – powiedziała Hanna Krygiel z Zakładu Pielęgnacyjno – Opiekuńczego im. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu.

Potencjalnie może ono służyć kilkunastu pacjentom zakładu, ale wymagać to będzie indywidualnego skonfigurowania ustawień aparatury dla każdego z nich. Jedną z pierwszych osób korzystających z urządzenia był 20-letni mężczyzna sparaliżowany po wypadku samochodowym.

”Dzięki temu dowiedzieliśmy się od niego wielu rzeczy, których nigdy nie bylibyśmy w stanie domyśleć się. Okazało się, że jego marzeniem jest zrobienie sobie tatuażu, że chce słuchać muzyki hip-hopowej, czy też wreszcie, co najważniejsze, może dokładnie określić, gdzie ma dolegliwości bólowe” – dodała Krygiel.

Aparaturę dla toruńskiego zakładu, wartą około 60 tys. zł, zakupiło miasto wspólnie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Urządzenie, wyprodukowane w Niemczech, jest pierwszym tego typu w Polsce.

Źródło: PAP
  Oprac. JP Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4706

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.