Norwegia: Rząd poluzuje część surowych restrykcji w regionie Oslo

Norwegia: Rząd poluzuje część surowych restrykcji w regionie Oslo
Fot. Pixabay

Norweski rząd ogłosił w sobotę poluzowanie od środy w regionie Oslo części surowych restrykcji, które zostały wprowadzone przed tygodniem w związku z wykryciem ogniska brytyjskiego wariantu koronawirusa w gminie Nordre Foll.

Jak oświadczył na konferencji prasowej minister zdrowia Bent Hoie, „w Norwegii sytuacja jest niepewna, ale spada liczba infekcji COVID-19”. – Mamy także lepszy obraz sytuacji związanej z brytyjskim wariantem koronawirusa – ocenił.

Do piątku w Norwegii potwierdzono 163 przypadki odmiany koronawirusa z Wielkiej Brytanii, z czego 69 odnotowano w gminie Nordre Foll.

W związku z wykryciem tego ogniska w zeszłą sobotę władze Norwegii zdecydowały o zamknięciu 10 gmin w regionie Oslo. W wyniku zakażenia brytyjską odmianą koronawirusa zmarło dwóch mieszkańców domu opieki Nordre Foll, a infekcje potwierdzono w lokalnym ośrodku zdrowia, przedszkolu oraz szkole. Dodatkowe środki ostrożności wprowadzono w kolejnych 15 miejscowościach regionu.

Z powodu poprawy sytuacji epidemicznej od środy niektóre obostrzenia zostaną zniesione w Oslo, Nordre Foll oraz Ask, a większość surowych restrykcji przestanie obowiązywać w pozostałych gminach regionu, które objęte były decyzją o zamknięciu. Częściowo otwarte zostaną placówki edukacyjne, instytucje opieki nad dziećmi, ośrodki rekreacji, a także sklepy. W Oslo centra handlowe pozostaną zamknięte.

Ogólnokrajowe restrykcje obowiązywać mają do połowy lutego. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email