Norwegia: Premier ogłosiła plan wyjścia z lockdownu w czterech etapach

Norwegia: Premier ogłosiła plan wyjścia z lockdownu w czterech etapach
Fot. Anna Shvets / Pexels

Premier Norwegii Erna Solberg ogłosiła w środę w parlamencie czteroetapowy plan wyjścia kraju z lockdownu, ale nie podała dat. Warunkiem każdego otwarcia ma być stabilna sytuacja epidemiczna. Priorytetem będą działania ułatwiające dzieciom powrót do normalności.

– Nie możemy jeszcze określić, kiedy kolejne części społeczeństwa zostaną otwarte – stwierdziła Solberg.

Brak konkretnych dat premier uzasadniła „niepewnością dotyczącą kolejnych dostaw szczepionek oraz ich skuteczności wobec możliwego wystąpienia kolejnych wersji koronawirusa”.

Według Solberg zniesienie pierwszych restrykcji rozważone zostanie w przyszłym tygodniu. W otwarciu społeczeństwa pierwszeństwo mają mieć dzieci i młodzież. W szkołach i gminach o wysokim wskaźniku zakażeń planowane są masowe testy na COVID-19. Następnie priorytetem będą firmy i miejsca pracy. Planuje się m.in. zniesienie ograniczeń w przyjazdach zagranicznych pracowników.

Jak wynika z planu władz, jeśli nie dojdzie do eskalacji zakażeń, możliwe będzie przeprowadzenie trzech pierwszych etapów otwarcia społeczeństwa do końca czerwca. Rząd pracuje także nad wprowadzeniem paszportów koronawirusowych, umożliwiających korzystanie z otwieranych usług.

Solberg zapowiedziała, że wszyscy obywatele otrzymają możliwość zaszczepienia się przed 1 lipca. Wcześniej w wywiadzie dla „VG” powiedziała, że reguła metrowego odstępu w kontaktach między ludźmi obowiązywać będzie całe lato.

W Norwegii w ciągu ostatniej doby potwierdzono 900 przypadków zakażenia koronawirusem. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email