Nieoczekiwana kariera ogórka

Nieoczekiwana kariera ogórka
Fot. Adminstrator

Chciałbym dzisiaj napisać o warzywie, które ponoć ostatnio robi furorę w Unii Europejskiej. Należy podobnie jak melon czy arbuz do rodziny dyniowatych, lecz z dynią mało kto je kojarzy. Ma nawet swoją kolczastą postać (kiwano), która wyglądem nie przypomina podstawowej rośliny.

Zaskoczyło mnie to, że polskie przetwory cieszą się, aż tak dużym powodzeniem w Unii Europejskiej. Zdziwiony byłem pewnie dlatego, iż przez długie lata pokutował u nas pogląd, że wszystko co „zachodnie” jest lepsze. W takim przekonaniu utwierdzał mnie również fakt, że w ostatnim czasie nasi sąsiedzi Czesi zaprzestali kwaszenia ogórków. Przypuszczałem, iż stało się tak dlatego, że stwierdzono, iż nie są zbyt zdrowe. Powszechnie wiadomo przecież, że  np. marynaty jako przetwory utrwalane są za pomocą octu, a spożywane w dużej ilości, mogą być przyczyną anemii. Ograniczenie to dotyczy szczególnie dzieci, chorych oraz kobiet ciężarnych i karmiących. Wydawało mi się, że z innymi przetworami jest podobnie. Przyjąłem więc to za dobrą monetę. Jednak jak się okazało, nie miałem racji. Po raz kolejny potwierdziły się słowa Henryka Sienkiewicza: „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Jak zwykle docenili nas inni, ponieważ polskie przetwory, a szczególnie ogórki kwaszone, w państwach Unii Europejskiej robią prawdziwą furorę. I nie twierdzi się, że są niesmaczne, bądź niezdrowe. Po prostu są one tam jedzone. Co więcej. Powstaje w Unii coraz więcej sklepów, które oferują naszą żywność. Również coraz częściej mówi się tam, o stworzeniu sieci polskich restauracji, specjalizujących się w naszej kuchni narodowej. Moim zdaniem, byłoby to ciekawe rozwiązanie, gdybyśmy gdzieś w obcym kraju, mogli np. zjeść schabowego z kapustą czy też pierogi. Ale póki co, proponuję kilka przepisów.

OGÓRKI KWASZONE (MAŁOSOLNE)
Skład: 2 kg ogórków, 3 l wody, ½ łyżki nasion kopru, 5 ząbków czosnku, 3 – 4 łyżki soli, liść laurowy, kilka liści winogron, kilka ziaren pieprzu, szałwi i cząbra.
Zagotować wodę z solą, dodać do tego pieprz, liście laurowe oraz ostudzić. Następnie dokładnie umyć ogórki i namoczyć je na ok. 30 minut. Tak przygotowane ogórki, ułożyć ściśle w kamiennym garnku lub dużych słojach, przekładając pokrojonym czosnkiem, umytymi liśćmi winogron, a także całość posypać nasionami szałwi, cząbra oraz kopru. Na koniec wszystko zalać ostudzoną i osoloną wodą. Lekko przycisnąć, przykryć płótnem oraz zostawić w ciepłym miejscu. Po kilku dniach powinny być już gotowe.

OGÓRKI KWASZONE (W SŁOIKACH)
Skład: Proporcja na 1 kg ogórków. 1 ½ łyżki soli, ½ łyżki nasion kopru, 2 – 3 ząbki czosnku, kilka liści wiśni, liść laurowy, kilka ziaren pieprzu i kawałek chrzanu.
Ogórki należy umyć, ułożyć w wyparzonych słoikach, przesypać koprem, pokruszonymi liśćmi laurowymi, drobno posiekanym czosnkiem, pieprzem ziarnistym oraz solą. Dodać kawałek chrzanu i zalać przegotowaną, ostudzoną wodą tak aby przykryć powierzchnię ogórków. Zamknąć je i przechowywać w piwnicy.

KORNISZONY
Skład: 1 kg drobnych ogórków, 4 łyżki soli, ½ szklanki octu 10 %, 3 łyżki cukru, kilka goździków, kilka liści laurowych, 3 – 4 ząbki czosnku i mała marchewka. Zalewa – 1 ½ szklanki octu, liście laurowe, cukier oraz goździki.
Na korniszony bierze się drobne, cienkie ogórki o długości od 2 do 5 cm. Należy je umyć, przysypać solą, obciążyć i zostawić na 24 godziny. Następnie ułożyć w małych słoikach, dodać pokrojoną w plastry marchew, czosnek, liście laurowe oraz zalać gorącą zalewą octową. Pasteryzować 20 minut.  

OGÓRKI KONSERWOWE
Skład: Proporcja na 4kg ogórków. Nasiona kopru, gorczycy, pieprz ziarnisty, ziele angielskie, 1 ½ dag cukru, 2 ½ g soli. Zalewa – na 1 szklankę 6% octu wziąć 5 szklanek wody, dodać ok. 1,5 dag soli, 2 ½ g cukru i zagotować.
Należy wybrać niezbyt duże, nie przerośnięte ogórki. Umyć je, osączyć i poukładać ciasno w słoiki. Dodać koper, pieprz, ziele angielskie, gorczycę oraz zalać gorącą zalewą. Zalewa powinna sięgać ok. 2 cm poniżej brzegów słoja. Następnie zakręcić słoiki i pasteryzować 20 minut.

OGÓRKI KONSERWOWE PO KASZUBSKU
Skład: 4 kg ogórków, 3 l wody, ½ l octu, 2 ½ szklanki cukru, 3 duże łyżki soli, gorczyca, ziele angielskie, liść laurowy, koper, papryka we wszystkich kolorach.
Włożyć ogórki do słoików oraz po kawałku każdego rodzaju papryki i przyprawy do każdego z nich. Następnie wszystko zalać gorącą zalewą. Pasteryzować 10 minut.  Jarosław Styczyński Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 470

Print Friendly, PDF & Email