Niemcy: Minister zdrowia zapowiada otwarcie nowej fabryki szczepionek BioNTech

Niemcy: Minister zdrowia zapowiada otwarcie nowej fabryki szczepionek BioNTech
Fot. Pixabay

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn wyraził nadzieję, że wkrótce będzie można produkować więcej szczepionek na koronawirusa. – Zakład BioNTech w Marburgu prawdopodobnie może zostać otwarty w lutym – powiedział w środę na konferencji prasowej.

Teraz jednak, jego zdaniem, nie ma wystarczającej ilości szczepionek dla wszystkich: „Musimy prosić o cierpliwość” – podkreślił.

Spahn ma nadzieję, że po otwarciu zakładu BioNTech w Marburgu produkcja szczepionek może zostać masowo rozszerzona. – Zdolności produkcyjne, które powstałyby w zakładzie, przyniosłyby korzyści przede wszystkim rynkowi europejskiemu – zaznaczył.

Spahn powiedział, że znacznie więcej szczepionek będzie dostępnych dopiero za kilka miesięcy. – Latem będziemy mogli przedstawić ofertę szczepień każdemu w Niemczech – obiecał i zapewnił, że w Niemczech spodziewane są prawie dwa miliony dawek w pierwszym kwartale tego roku.

Niemcy zamówiły łącznie ponad 130 milionów dawek szczepionek od Moderny i firm BioNTech/Pfizer. Jednak dostawy nie mogą być zrealizowane od razu, „ale w ciągu roku”.

W Niemczech zaszczepiono już prawie 400 000 osób. Najpierw szczepione są osoby przebywające w domach opieki i osoby starsze. – Jeśli to się powiedzie, pandemia straci dużą część swojej mocy – stwierdził minister zdrowia Niemiec.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
Print Friendly, PDF & Email