Niemcy: Bayer ma nadzieję na zastosowanie leku na malarię przeciwko koronawirusowi

Niemcy: Bayer ma nadzieję na zastosowanie leku na malarię przeciwko koronawirusowi
Fot. Pixabay

Jeśli testy potwierdzą, że Resochin, lek przeciwko malarii zawierający chlorochinę, pomaga w walce z koronawirusem, Bayer zamierza „przekazać ten lek rządom za darmo” – poinformował szef koncernu Werner Baumann w czwartek w rozmowie z dziennikiem „Handelsblatt”.

– Istnieją wskazania, że w środowisku laboratoryjnym i w pierwszych testach klinicznych Resochin zmniejsza wiremię [obecność wirusów – PAP] – powiedział Baumann.

Dodał, że dane dotyczące skuteczności Resochinu w walce z Covid-19 pochodzą głównie z chińskich laboratoriów. Obecnie badania kliniczne stosowanego od ponad 80 lat leku na malarię prowadzi m.in. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) – poinformował.

Dopóki skuteczność nie zostanie potwierdzona, lek może mieć tylko zastosowanie w „terapiach próbnych”. W opinii szefa koncernu za użyciem leku przemawiają niskie koszty produkcji. Jeśli testy wykażą skuteczność Resochinu przeciwko koronawirusowi, to Bayer zamierza „przekazać ten lek rządom za darmo” – powiedział Baumann.

Poinformował też, że Bayer dostosowuje już linie produkcyjne w Europie do produkcji Resochinu i współpracuje z innymi firmami farmaceutycznymi, by środek „był dostępny w wystarczających ilościach na całym świecie”.

Z Lipska Łukasz Grajewski (PAP)
Źródło: PAP
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email