Niedzielski: W stan gotowości zostały postawione wszystkie załogi Lotniczego Pogotowia Ratowniczego na południu kraju

Niedzielski: W stan gotowości zostały postawione wszystkie załogi Lotniczego Pogotowia Ratowniczego na południu kraju
Fot. Pixabay

W stan gotowości zostały postawione wszystkie załogi Lotniczego Pogotowia Ratowniczego na południu kraju, przechodzą w całodobowy tryb pracy, w razie potrzeby będą transportować pacjentów z COVID-19 do innych szpitali – powiedział w środę w Katowicach minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski powiedział na konferencji prasowej, że rząd będzie chciał do transportu pacjentów z COVID-19 zastosować również transport lotniczy.

– W stan gotowości zostały postawione wszystkie na południu załogi Lotniczego Pogotowia Ratowniczego, one z trybu pracy standardowej przechodzą do trybu 24-godzinnego – powiedział Niedzielski.

Dodał, że analizie zostały poddane czasy dolotu załóg lotniczych ze wszystkich południowych baz w Polsce. – Mamy dodatkowych sześć zespołów, które będą pełniły dyżury – przekazał szef resortu zdrowia.

Dodał, że intencją jest dokonanie „przeglądu” pacjentów, którzy są w szpitalach i ewentualna decyzja o transporcie.

Jak mówił Niedzielski, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe jest przygotowane do transportu zarówno pacjentów w najcięższym stanie, ponieważ śmigłowce wyposażone są w odpowiednie instalacje, jak i transportu pacjentów, którzy nie korzystają z respiratorów i są wspomagani leczeniem tlenowym.

– Jest gotowość LPR do wykonywania takich zleceń, które będą po przeglądzie pacjentów wskazywały ewentualnie tych, którzy będą podlegali tej realokacji – podsumował Niedzielski. (PAP)

Karol Kostrzewa
Print Friendly, PDF & Email