Niedzielski: System domowej opieki z wykorzystaniem pulsoksymetrów będzie rozszerzany

Niedzielski: System domowej opieki z wykorzystaniem pulsoksymetrów będzie rozszerzany
Fot. Ministerstwo Zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział w środę, że rozszerzany będzie system domowej opieki zdrowotnej nad pacjentami covidowymi z użyciem pulsoksymetrów, którego pilotaż prowadzony jest obecnie w Małopolsce.

Podczas środowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia został zapytany, czy pilotaż systemu realizowany obecnie w Małopolsce będzie rozszerzany.

– Tak, system będzie rozszerzany. Przypominam, że ten pilotaż rozpoczął się chyba w czwartek w zeszłym tygodniu, kiedy były wydane pulsoksymetry – powiedział Niedzielski.

Dodał, że z tego co wie, choć – jak zastrzegł – nie dysponuje tu dokładną informacji, „w tej chwili w Małopolsce – bo na razie jest ograniczenie do Małopolski – mamy chyba około 50 osób, którym wydano pulsoksymetry”. – Ale całe centrum, czyli cała ta infrastruktura do monitorowania jest już zbudowana, jest już zawarta odpowiednia umowa i po prostu czekamy na zgłaszających się pacjentów – podkreślił Niedzielski.

Zaznaczył również, że trwają rozmowy przede wszystkim z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej, żeby pomogli w tym procesie.

Na pytanie, czy można powiedzieć, że system się sprawdza, minister zdrowia odparł: „Po trzech dniach nie można powiedzieć, czy się sprawdza” – dodał szef MZ.

Na początku listopada Niedzielski zapowiedział, że w Małopolsce zostanie przeprowadzony pilotaż wykorzystania pulsoksymetru w domowej opiece nad covidowymi pacjentami. Jak mówił, urządzenie to „razem z telefonem z odpowiednią aplikacją będzie zestawem pozwalającym na prowadzenie opieki nad pacjentem”.

Wskazywał wówczas, że pulsoksymetr mierzy poziom natlenienia krwi, który „jest podstawowym parametrem pozwalającym określić, czy pacjent znajduje się w stanie zagrożenia, czy wymaga interwencji”.

Według przekazanych w środę danych Ministerstwa Zdrowia, badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 19 883 osób. Zmarło 603 chorych, najwięcej od początku epidemii. Od początku epidemii potwierdzono zakażenie u 772 823 osób. 11 451 chorych zmarło. (PAP)

Sylwia Dąbkowska-Pożyczka
Print Friendly, PDF & Email