Niedzielski: Pandemia wzrasta, ale coraz wolniej

Niedzielski: Pandemia wzrasta, ale coraz wolniej
Fot. Adam Guz / KPRM

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej mówił o pozytywnych symptomach ws. epidemii. Jak zaznaczył, pojawiające się znaki są jednak niewystarczające, by móc wyciągać z nich zbyt daleko idące wnioski. Wskazał, że ryzyko lockdownu nadal istnieje.

– Przesłanką do podsumowania strategii działań jest dzisiaj wydanie przez nas kolejnej edycji strategii, to już wersja 3.0. Ona od dzisiaj od południa jest dostępna na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia – zaznaczył na wstępnie dzisiejszej konferencji Adam Niedzielski.

Minister zdrowia mówił dziś też nt. obecnej dynamiki rozwoju epidemii w Polsce.

– Dzisiaj ten wzrost w stosunku do dnia poprzedniego jest stosunkowo niewielki. I to pewnego rodzaju zauważalna zmiana. W ten poniedziałek nie mamy ani podwojenia, ani odbudowania liczby zakażeń z poprzedniego tygodnia. To kolejny pozytywny znak – wskazał Niedzielski. – Kolejne monitorowane przez nas wartości to dynamiki siedmiodniowe. Tu mamy dzisiaj bardzo wyraźny spadek, który wpisuje się w pewien trend spadku dynamiki, co oznacza, że pandemia wzrasta, ale wzrasta coraz wolniej. To sygnały pozytywne – dodał. Zaznaczył jednocześnie, że nie należy z tych danych wyciągać zbyt daleko idących wniosków.

– Teraz wchodzimy w listopad, kiedy wiemy, że rozbudowa infrastruktury powoli dochodzi do swoich granic i musimy myśleć, jakie inne metody stosować, żeby ochronić nasz system opieki zdrowotnej – mówił szef resortu zdrowia.

Więcej izolatoriów, pulsoksymetry

Minister zdrowia zaznaczył dziś także, że rząd chce teraz rozbudować podstawową opiekę nad pacjentem covidowym – m.in. izolatoria. – Naszym celem jest dojście do 10 tys. łóżek w izolatoriach, żeby zwiększyć możliwości wypisywania pacjentów ze szpitali covidowych – zaznaczył.

Adam Niedzielski mówił też o wprowadzeniu systemu opieki domowej nad pacjentem covidowym. W Małopolsce prowadzony będzie pilotaż z wykorzystaniem pulsoksymetru, który razem z telefonem i aplikacją ma być systemem pozwalającym na opiekę nad pacjentem.

– Istotą użycia pulsoksymetru jest monitorowanie pacjenta, żeby w odpowiednim momencie wychwycić, kiedy potrzebuje bardziej intensywnej opieki. Do Małopolski trafiło już 1500 pulsoksymetrów, będą one dostarczane przez Pocztę Polską i lekarzy POZ – wskazał minister zdrowia.

Jak dodał, pulsoksymetr mierzy poziom natlenienia krwi pacjenta. – Przez dane, monitorowane przez zespół, w którym będzie lekarz i personel pomocniczy, przy odczytach co 3h będzie można kontrolować stan zdrowia pacjenta – zaznaczył.

Testy antygenowe i nowa definicja przypadku

Minister zdrowia przypomniał także, że do badań dopuszczone zostały testy antygenowe, które charakteryzują się mniejszą czułością i są mniej dokładne, ale u osoby objawowej dają informację o zakażeniu w ciągu 10 do 30 minut.

– Zmieniliśmy też definicję przypadku koronawirusa. Za osobę chorą teraz uznaje się nie tylko osobę z dodatnim testem PCR, ale też z widocznymi objawami i dodatnim wynikiem testu antygenowego – poinformował Niedzielski.

Testy antygenowe będą przeprowadzane m.in. w szpitalach na SOR-ach oraz izbach przyjęć, tak by personel medyczny miał szybką odpowiedź na pytanie czy pacjent przyjmowany na oddział ma koroanawirusa.

Szpitale tymczasowe

– Do tych 35 tys. łóżek covidowych, które są organizowane w tradycyjnych szpitalach mamy nadzieję, że do końca listopada dojdzie ok. 5,5 tys. łóżek w szpitalach tymczasowych, których teraz powstaje 18 w całej Polsce – zaznaczył szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

Takie szpitale powstaną w: Sopocie (Sanatorium MSWiA), Szczecinie (Netto Arena Szpital Kliniczny), Szczytnie (szpital), Nidzicy (szpital), Białystoku (Hala Sportowa UM, Budynek E1 Oddziałów Zakaźnych USK), Ciechocinku (22. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny SPZPZ), Poznaniu (Międzynarodowe Targi Poznańskie), Zielonej Górze (Centrum Zdrowia Matki i Dziecka – budowane obiekty), Warszawie (Stadion PGE Narodowy – już gotowy – zdolność operacyjną osiągnie w środę lub w czwartek; oraz Expo XXI), Łodzi (Hala Expo), Lublinie (Targi Lublin S.A), Kielcach (Targi Kielce), Wrocławiu (Terminal Hotel Centrum Konferencyjne), Opolu (Centrum Wystawienniczo-Kongresowe), Katowicach (MCK), Krakowie (Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof; oraz Expo Kraków), Rzeszowie (nowy budynek szpitala MSWiA).

Karantanna personelu medycznego

Michał Dworczyk przekazał dziś też, że w nocy zostały zmienione przepisy odnośnie kwarantanny dotyczącej personelu medycznego. – Do tej pory ponad 30. tys. osób z personelu medycznego przebywało w kwarantannie. Po tej decyzji personel medyczny nie będzie podlegał kwarantannie, dzięki wykonywaniu codziennych testów antygenowych – wskazał szef Kancelarii Premiera.

Dodał jednocześnie, że w przyszłym tygodniu do Sejmu trafi kolejna nowelizacja, dzięki której zostaną uproszczone warunki dla osób spoza UE, z personelu medycznego, które będą chciały podejmować pracę w Polsce. – Dzięki temu lekarz w ciągu 2-3 tyg. otrzyma decyzję – przekazał Dworczyk.

Będzie lockdown?

Podczas konferencji prasowej pojawiło się także pytanie o to czy – i jeśli tak to w jakim przypadku – planowane jest ewentualne zamknięcie gospodarki (tzw. lockdown) podobne do tego, które miało miejsce podczas pierwszej fali pandemii.

Szef KPRM zaznaczył, że nie jest wykluczony żaden scenariusz. Rzecznik rządu Piotr Müller doprecyzował, że jeśli zostanie podjęta decyzja o nowych ograniczeniach, to informacje na ten temat zostaną podane w środę lub w czwartek.

Adam Niedzielski był też pytany o dostępność leku remdesivir. Jak zaznaczył, w listopadzie trafi do Polski 15 tys. dawek leku, taka sama ilość ma trafić do naszego kraju w grudniu. Dodał też, że lek ten jest zamawiany przez Unię Europejską i proporcjonalnie rozdysponowywany do każdego z krajów członkowskich.

Minister zdrowia przypomniał także zasady kwarantanny domowej mówiące o tym, że jeśli ktoś z domowników ma dodatni wynik, to wszyscy domownicy trafiają na automatyczną kwarantannę.

Print Friendly, PDF & Email