Niedzielski: Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że na wiosnę będziemy mieli szczepionkę na COVID-19

Niedzielski: Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że na wiosnę będziemy mieli szczepionkę na COVID-19
Fot. Pixabay

Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że na wiosnę będziemy mieli szczepionkę, co definitywnie zakończy pandemię – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

W czasie konferencji prasowej szef resortu zdrowia wyjaśnił procedurę finansowania badań nad szczepionką na COVID-19.

Powiedział, że jest europejski mechanizm zakupowy, w którym wszystkie kraje Unii Europejskiej zrzucają się na szczepionkę.

– Wszystkie kraj członkowskie finansują czy współfinansują granty, które są przekazywane do firm, które bardzo intensywnie pracują. To oznacza, że ryzyko jest zdywersyfikowane i nie mamy takiej sytuacji, że jeżeli badania kliniczne w jednej z tych firm nie powiodłyby się, to mamy sytuację patową – powiedział Niedzielski.

W ocenie szefa resortu zdrowia mamy obecnie sytuację komfortową. – Jest siedmiu, ośmiu potencjalnych dostawców. Jeden z tych dostawców, który najbardziej dynamicznie rozwija swoją pracę, jest w trzeciej fazie badań klinicznych, a są cztery – zaznaczył.

Wspomniał, że pojawiła się deklaracja od jednego z dostawców, że produkcyjnie będzie gotowy na koniec grudnia.

– Co prawda jest pewne wstrzymanie. Nie podzielałbym, aż tak dużego optymizmu, że w grudniu będziemy już mieli produkt dostępny, ale myślę, że realnie na wiosnę jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że będziemy mieli szczepionkę, co tak naprawdę definitywnie zakończy pandemię – stwierdził minister zdrowia.

Pytany o cenę szczepionki na COVID-19, powiedział, że każda z firm deklaruje inne wartości kontraktowe, ale pierwsza cena, która się pojawiła jest stosunkowo niska, bo niecałe 2 euro.

Magdalena Gronek

Print Friendly, PDF & Email