Niedzielski dla „Faktu”: Boże Narodzenie spędzimy w ścisłym gronie

Niedzielski dla „Faktu”: Boże Narodzenie spędzimy w ścisłym gronie
Fot. Adam Guz / KPRM

Na pewno nie będzie takiej poprawy, byśmy o świętach Bożego Narodzenia mogli myśleć w sposób tradycyjny – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek w „Fakcie”.

Niedzielski odniósł się do zarzutu, że „polscy lekarze mówią wprost, że zmarnowano trzy miesiące w lecie i nie przygotowano systemu na drugą falę pandemii”. – Mówienie, że to był zmarnowany czas jest nieprawdą. Każdy etap epidemii ma inne priorytety – inne wiosną, inne latem, inne jesienią – odparł. – Latem po wszystkich analizach, jakie otrzymaliśmy, stwierdziliśmy, że największą szkodą, którą wywołała pandemia, były zaniechania we wszystkich innych, niż covidowa, dziedzinach lecznictwa – mówił.

– Ja wówczas jeszcze byłem szefem NFZ. Myśleliśmy, co zrobić, żeby jak najszybciej przywrócić funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej. Nowotwory, problemy kardiologiczne, cukrzyca nie znikają z powodu COVID-19 – podał.

– I w tych dziedzinach dużo nam się udało w wakacje osiągnąć. Pod koniec sierpnia przychodnie wystawiały już tyle samo kart DiLO co w sierpniu poprzedniego roku, gdy tymczasem w kwietniu i maju mieliśmy drastyczne załamanie – poinformował.

– Poza tym przez całe wakacje trwało uzupełnianie zapasów do walki z COVID-19 – powiedział. – Dziś stawiając szpitale tymczasowe nie mamy problemów z ich zaopatrzeniem. Sprzęt jest i możemy go w każdym momencie wysłać do dowolnej części kraju – dodał.

Pytany o Boże Narodzenie mówił, że „na pewno nie będzie takiej poprawy, byśmy o świętach Bożego Narodzenia mogli myśleć w sposób tradycyjny”. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email