Niedziela z książką: „Prawiek i inne czasy”

Niedziela z książką: „Prawiek i inne czasy”
Fot. Adminstrator

Książka Olgi Tokarczuk to uniwersalna opowieść o historii, naturze, przemijaniu i codzienności, ukazana przez pryzmat losów mieszkańców maleńkiej polskiej wsi.

„Prawiek jest miejscem, które leży w środku wszechświata” – to słowa rozpoczynające przygodę czytelnika z realizmem magicznym Olgi Tokarczuk. W poetyckiej opowieści wieś Prawiek jest centrum nie tylko pod względem geograficznym. Dla mieszkańców, każdego dnia walczących o swoje szczęście pomimo przeciwności losu, Prawiek jest wszystkim. Tu uczą się świata i oswajają rzeczywistość, tu rozgrywa się największa gra – ich życie. Autorka przedstawiając większą perspektywę, skupia się na tym, co małe i bliskie.

Dla Olgi Tokarczuk pretekstem do filozoficznych rozważań nad czasem, przemijaniem, istotą Boga i ludzką naturą jest codzienność kilku pokoleń ludzi żyjących na uboczu, którzy zostają wciągnięci w wir historii przez duże „h”. Osadzona w wiejskich realiach akcja rozgrywa się od czasów pierwszej wojny światowej do lat 80. ubiegłego wieku. Wielkie konflikty, zmiany ustroju i władzy, a nawet rozwój technologiczny pojawiają się w Prawieku na jego zasadach, jakby sama wieś dyktowała tor wydarzeń.

W powieści świat realny splata się ze światem magicznym, a wydarzenia z pogranicza snu i jawy zabierają czytelnika w zupełnie odmienną rzeczywistość, która jednocześnie jest bliska i znana. Książka składa się z kilkudziesięciu niewielkich rozdziałów, łączących się w spójną całość. Czyta się ją lekko, choć nie zawsze przyjemnie. W powieści nie brakuje bowiem gorzkich i tragicznych momentów, przy czym szukanie w najbliższym otoczeniu sensu, piękna i dobra wysuwa się na pierwszy plan. Złożona symbolika sprawia, że „Prawiek i inne czasy” umyka jednoznacznym interpretacjom.

Powieść Olgi Tokarczuk skłania czytelnika do rozważań nad sensem życia i upływem czasu. Spojrzenie na świat przez pryzmat przemijania może wzbudzić wiele refleksji nad tym, co naprawdę ma w życiu znaczenie. Zdecydowanie warto przeczytać.

Fot. empik.com

  MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16303 

Print Friendly, PDF & Email