Ojciec, trener, psycholog – ”Anatomia zwycięzcy”

Ojciec, trener, psycholog – ”Anatomia zwycięzcy”
Fot. Adminstrator

Tym razem czas na biografię i coś dla fanów piłki nożnej. Brytyjski dziennikarz Patrick Barclay napisał kilka lat temu biografię o jednym z najbardziej rozpoznawalnych trenerów na świecie. Jaki jest Jose Mourinho?

Do książki „Mourinho – anatomia zwycięzcy” do dziś chętnie wracam. The Special One był opisany poprzez opinie Marka Halseya i Patricka Vieiry oraz analizy sir Bobby’ego Robsona, Andy’ego Roxbourgha, Louisa van Gaala, Davida Moyesa oraz samego autora książki. Ta jest mieszanką biografii i analizy poszczególnych sytuacji z życia prywatnego i zawodowego Jose Mourinho. Jaki jest Mourinho? Intrygujący. We wszystkim co robi, ma jakiś plan. Każdy, nawet wydawałoby się „głupi” pomysł, jest przemyślany i zaplanowany. Jose wydaje się być bardzo sympatycznym gościem, znakomitym trenerem i jeszcze lepszym psychologiem. Może momentami jest trochę egoistyczny, pyszny i zbyt pewny siebie, ale przecież w historii ludzkości często właśnie te cechy określały jednostki nieprzeciętne. The Special One bez wątpienia do takich należy. Szczerze powiedziawszy, to mimo tego, że po przeczytaniu owej książki sporo się dowiedziałem o obecnym trenerze Manchesteru United, to i tak wydaje się być jeszcze bardziej tajemniczą postacią niż wcześniej.

Mourinho jest przedstawiony nie tylko jako trener – tu bezdyskusyjnie wyłania się postać niezwykle silna, ubrana w niesamowity autorytet jaki stanowi dla zawodników. Prawdziwy wódz, któremu jego piłkarze muszą się poddać. Ciekawy jest także wątek Mourinho jako ojca. Tu zaintrygowała mnie historia z jazdy na łyżwach z synem. W pewnym momencie chłopiec przewrócił się na taflę lodu. Jak to zwykle bywało – także i w tym przypadku – Portugalczyk bez namysłu ruszył w stronę syna. Zapytał czy nic mu się nie stało i gdy usłyszał, że wszystko jest w porządku, zamiast pomóc dziecku wstać… pokazał jak to zrobić. Mourinho jest też przedstawiony jako przyjaciel jednego z sędziów Premier League. Ten ostatni wątek jest najciekawszy, bo z kim jak z kim, ale z sędziami Mourinho za dobrze nie żyje. Jak widać wyjątki od reguły są zawsze, a owym wyjątkiem w tym przypadku jest Mark Halsey. W 2009 roku zdiagnozowano u niego chłoniaka nieziarniczego i przeszedł operację usunięcia guza nowotworowego w gardle. Wtedy (jak sam podkreślał) najwięcej wsparcia dawała mu żona i przyjaciel – Mourinho.

Ze wszystkich zasad jakie Mourinho wyznaje, tą najważniejszą zdaje się być „Wszystko albo nic” – u niego nie ma półśrodków, zadań wykonanych na pół gwizdka – jeśli coś robi, czy to w życiu prywatnym, czy zawodowym, robi to najlepiej jak potrafi. Sama książka jest godna polecenia nie tylko fanom futbolu, ale każdemu, kto lubi poznawać ciekawe historie i ciekawe osoby. Taką jest bez wątpienia Jose Mourinho.

  Mateusz Misztal Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18697 

Print Friendly, PDF & Email