Niedziela z książką: Ludzkie życie w psich łapach

Niedziela z książką: Ludzkie życie w psich łapach
Fot. Adminstrator

„Psi dar” to niezwykła historia kobiety, która postanowiła zmienić świat dzięki zwierzętom. Prywatne wzloty i upadki autorki przeplatają się z opowieścią o początkach Fundacji Medical Detection Dog, napotykanych trudnościach i wielkiej radości, jaką daje praca mogąca odmienić czyjeś życie. Książka powstała jako hołd złożony najlepszym przyjaciołom człowieka.

„Moje życie leży w jego łapach” – to słowa jednej z kobiet, która dzięki psu wytrenowanemu przez Claire Guest może normalnie funkcjonować pomimo choroby. Dla autorki książki „Psi dar” i jej współpracowników z Fundacji Medical Detection Dog słowa wdzięczności są najlepszą zapłatą za ciężką pracę, w którą wkładają wiele serca. Zanim jednak ich wysiłek zaczął przynosić oczekiwane efekty, minęło dużo czasu.

Claire Guest od zawsze wiedziała, że chce pracować ze zwierzętami, że chce robić coś niezwykłego. Ciężka praca i wiara w to, że psy potrafią ratować ludzkie życie, doprowadziły autorkę „Psiego daru” do sukcesu. Dziś dr Claire Guest przewodzi Fundacji Medical Detection Dog, zajmującej się szkoleniem psów medycznych i badaniami nad wczesnym rozpoznawaniem chorób przez zwierzęta. Znana na całym świecie badaczka od ponad dwudziestu lat szkoli psy, które dzięki węchowi nie tylko wykrywają różne rodzaje nowotworów, ale też pomagają ludziom z cukrzycą, alergiami czy chorobą Addisona.

Autorka książki na własnej skórze przekonała się, że jej praca naprawdę ma sens. Ruda labradorka Daisy, która od samego początku podbiła serce Claire Guest, wykryła znajdującego się bardzo głęboko guzka, ratując tym samym swoją panią. Gdyby nie Daisy, wczesne wykrycie nowotworu piersi nie byłoby możliwe. Autorka miała w swoim życiu wiele trudnych momentów, a  z lektury dowiemy się, że wstrząsająca wiadomość o guzie nie była najgorszym z nich. Przed całkowitym załamaniem nerwowym z powodu choroby, rozpadu małżeństwa i niepowodzeń zawodowych badaczkę uratowały jej psy, szczególnie Woody. Opieka nad niepełnosprawnym psim przyjacielem nie pozwoliła Claire Guest poddać się oraz dodała jej sił do dalszej walki. Praca, którą się zajmuje, wymaga bowiem dużego wysiłku i zaangażowania, ale też wiary w powodzenie.

Choć gatunkowo książka należy do literatury popularnonaukowej, nie znajdziemy tu szczegółowych opisów metod badawczych czy procedur szkolenia psów. „Psi dar” to raczej autobiograficzna opowieść Claire Guest o poszukiwaniu sensu w życiu oraz  dążeniu do celu. Życiorys badaczki pełen jest wzlotów i upadków. W napisanej barwnym i prostym językiem książce odnajdziemy więc anegdoty, ale i tragiczne historie, szczęście i wzruszenie, smak porażki i smak zwycięstwa. „Psi dar” jest opowieścią o drodze, jaką Claire Guest przeszła do momentu, w którym wraz z gronem zaufanych ludzi mogła ratować ludzkie życie z pomocą czworonożnych przyjaciół. Opowieścią, którą warto poznać.

Claire Guest, "Psi dar", wyd. Marginesy, Warszawa 2017

  MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16246 

Print Friendly, PDF & Email