Niebieski tramwaj wiedzy o autyzmie

Niebieski tramwaj wiedzy o autyzmie

Już w tę niedzielę, 7 kwietnia na ulice Krakowa wyjedzie niebieski tramwaj. Nie taki zwyczajny, można powiedzieć, że wyjątkowy. Co ma wspólnego niebieski tramwaj z Światowym Dniem Świadomości Autyzmu? Kolor? Nie tylko!

Wyjątkowy tramwaj będzie kursował od godz. 15:00 do ok. 17:00 wokół Plant. Każdy, kto do niego wsiądzie, uzyska informacje o zaburzeniach ze spektrum autyzmu. W środku znajdzie się m.in. kącik sensoryczny, w którym będzie można poczuć na własnej skórze doznanie nadwrażliwości na dotyk, dźwięk i światło. Nadawane będą również komunikaty głosowe, czytane przez Annę Dymną, które pozwolą pasażerom wyobrazić sobie świat widziany przez autystę. Przystanki z kolei będą zapowiadane przez autystyczne dzieci. Oprócz obecności psychologa, który będzie mógł udzielić wiele informacji na temat tego zaburzenia, tramwaj odwiedzą również piłkarze Wisły Kraków. Przy pomocy specjalnych piłek sensorycznych pokażą oni jak dzieci z nadwrażliwością odczuwają dotyk.

Celem tej akcji jest pomoc w zrozumieniu osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w zakresie funkcjonowania w przestrzeni publicznej, a zwłaszcza w środkach masowego transportu.

Oprac. Joanna Meryk
Źródło: krakow.pl
Fot. pixabay.com