Nie bądź obojętny wobec osób bezdomnych!

Nie bądź obojętny wobec osób bezdomnych!
Fot. Adminstrator

Zima zbliża się wielkimi krokami. Zwykle okres ten kojarzy się niektórym z białym szaleństwem i nocą sylwestrową. Ale są też tacy ludzie, dla których zima oznacza walkę o przetrwanie. W poszukiwaniu dachu nad głową znajdują schronienie na terenach ogródków działkowych, w klatkach schodowych, piwnicach, pustostanach czy kanałach ciepłowniczych. Niestety zwykle odmawiają jakiejkolwiek pomocy, ale nie można pozostawić ich samym sobie.

Samorządy wielu miast w Polsce apelują, by zimą zwracać szczególną uwagę na osoby bezdobne. Przypomia o tym także Kraków. Strażnicy miejscy w tym mieście docierają do około 80 osób bezdomnych dziennie. Podczas każdej kontroli oferują im różne możliwości wsparcia socjalnego, a w razie konieczności pomagają w dotarciu do łaźni, ogrzewalni lub noclegowni. Ponadto, jeśli zachodzi taka konieczność, udzielają im pomocy medycznej, a w uzasadnionych sytuacjach wzywają do nich pogotowie ratunkowe. Natomiast osoby nietrzeźwe są przewożone do Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.

– Pomaganie mieszkańcom Krakowa jest naszym obowiązkiem. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z osobą bezdomną, nietrzeźwą, czy zagubioną. Natomiast w okresie zimowym musimy być jeszcze bardziej wyczuleni na osoby potrzebujące pomocy, bo czasami krótka chwila może zaważyć o ich życiu. Każdej zimy jesteśmy świadkami tragicznych wydarzeń z udziałem osób bezdomnych, dlatego tak ważnym jest, żeby każdy kto widzi osobę znajdującą się w okolicznościach zagrażających jej zdrowiu lub życiu, reagował. Od początku listopada skontrolowaliśmy już ok. 1400 miejsc przebywania osób bezdomnych – mówi Robert Spólak, zastępca naczelnika Wydziału Dowodzenia Straży Miejskiej Miasta Krakowa.

Nie bądźmy obojętni!

– Apelujemy do mieszkańców, by nie pozostawali obojętni na los bezdomnych i przekazywali informacje o osobach zagrożonych wychłodzeniem, czy potrzebujących pomocy na numer alarmowy 986 lub 112 – zaznacza UM w Krakowie.

Oprac. Red.
Źródło: krakow.pl
Fot. Straż Miejska Miasta Krakowa / materiały prasowe
Print Friendly, PDF & Email