„Nic o nas bez nas”, czyli kobieco o niepełnosprawności

„Nic o nas bez nas”, czyli kobieco o niepełnosprawności
Fot. Adminstrator

Po raz pierwszy historii kobiety z niepełnosprawnościami spotkają się w jednym miejscu, by wymienić się doświadczeniami oraz porozmawiać o prawach i potrzebach. 21 września w Warszawie odbędzie się I Zjazd Kobiet z Niepełnosprawnościami.

Wydarzenie organizuje kolektyw ARTYKUŁ 6., czyli – jak piszą o sobie organizatorki – nieformalna grupa „założona i prowadzona przez aktywistki, działaczki, naukowczynie, artystki i liderki, którym zależy na wzmacnianiu oraz włączaniu w życie społeczne kobiet o różnym stopniu sprawności”.

Zjazd, wspierany finansowo przez Fundusz Feministyczny, ma połączyć kobiety z niepełnosprawnościami z całej Polski oraz stworzyć okoliczności do spotkania, które może zaowocować wypracowaniem rozwiązań na rzecz równego dostępu.

– Chcemy stworzyć komfortową i otwartą przestrzeń dla kobiet z niepełnosprawnościami i ich sojuszników/czki do dyskusji na temat ich praw i potrzeb. Zależy nam, aby w siostrzanej atmosferze wzmocnić się i wspólnie zastanowić, jak możemy się wspierać – informują organizatorki.

W programie zaplanowano prelekcje i warsztaty, omówienie współpracy z przedstawicielkami Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w zakresie rekomendacji OZN dla Polski, spotkanie integracyjne oraz poczęstunek. Zjazd odbędzie się w sobotę 21 września w godzinach 10:00-14:00 w siedzibie BRPO (ul. Długa 23/25 w Warszawie).

– Nie musisz być związana/y z żadną organizacją pozarządową, ani ruchem społecznym, by przyjść i z nami porozmawiać. Spotkajmy się! Poznajmy się! – zachęcają pomysłodawczynie.

Na facebookowej stronie wydarzenia można znaleźć formularz zgłoszeniowy, wskazówki dotyczące dojazdu oraz program wydarzenia (który publikujemy poniżej).

Oprac. MS
Źródło i fot.: Nic o nas bez nas! I Zjazd Kobiet z Niepełnosprawnościami (Facebook)

PROGRAM ZJAZDU:

10:00 – 11:30: Otwarcie I Zjazdu Kobiet z Niepełnosprawnościami

  • „Artykuł 6.” – Jak powstała grupa, kim jesteśmy, jakie były nasze założenia, co udało się zrobić?
  • „Jest moc! Aktywizm kobiet z niepełnosprawnościami dookoła świata” [Magda Szarota, (wideopołączenie)]
  • „Hydepark” – jeśli masz ochotę, przedstaw się nam, opowiedz coś o sobie
  • Rekomendacje ONZ dla Polski – omówienie we współpracy z przedstawicielkami BRPO i dyskusja [prowadzące: Katarzyna Żeglicka, Katarzyna Bierzanowska]

Sala im. prof. W. Bartoszewskiego

11:30 – 11:45: Przerwa – mniejsza salka obok Sali prof. W. Bartoszewskiego

11:45 – 13:15: Warsztaty do wyboru:

  • Warsztat I: „>>Siła jest w siostrzeństwie<< – jak się wzajemnie wspierać i wzmacniać” [prowadzące: Katarzyna Żeglicka, Agnieszka Król]
  • Warsztat II: „Rzecznictwo we wspólnej sprawie – budowanie sojuszy i planowanie działań rzeczniczych” [prowadzące: Magdalena Kocejko, Anna Rutz]

13:15 – 13:30: Przerwa i poczęstunek – mniejsza salka obok Sali im. Prof. W. Bartoszewskiego

13:30 – 14:30: Podsumowanie warsztatów, wnioski na przyszłość i zakończenie zjazdu [prowadząca: Anna Thieme]

Print Friendly, PDF & Email