NFZ: Terytorialsi zaangażowani w zbieranie danych o wolnych łóżkach szpitalnych

NFZ: Terytorialsi zaangażowani w zbieranie danych o wolnych łóżkach szpitalnych
Fot. Daniel Gnap / KPRM

Dostęp do aktualnych danych o wolnych łóżkach jest kluczowy dla koordynatorów ratownictwa medycznego i załóg karetek covidowych, którzy muszą przekazać pacjenta zakażonego koronawirusem do najbliższego szpitala. W monitorowaniu i bieżącym uzupełnianiu danych, placówki wspomogą żołnierze WOT – informuje NFZ.

– Od 4 listopada żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą wspierać szpitale zajmujące się leczeniem pacjentów zakażonych koronawirusem w aktualizacji danych o wolnych łóżkach. Monitoring będzie całodobowy. Zbiorcze statystyki będą aktualizowane 7 dni w tygodniu, co 3-4 godziny – przekazała PAP w środę rzeczniczka Funduszu Sylwia Wądrzyk.

Jak wyjaśniła, dane ze szpitali trafiają bezpośrednio do wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego, którzy następnie przekazują informacje o wolnych łóżkach w szpitalach do załóg karetek covidowych.

Rzeczniczka podała, że sprawdzanie i aktualizowanie danych o wolnych łóżkach w szpitalach jest możliwe dzięki systemowi informatycznemu, udostępnionemu przez Centrum e-Zdrowia.

Przeszkoleniem żołnierzy WOT z obsługi systemu zajmą się Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia. Pracownicy Funduszu – jak zapewnia jego rzeczniczka – będą też pomagać żołnierzom w kontaktach z placówkami i służyć pełnym wsparciem.

– Zaangażowanie Wojsk Obrony Terytorialnej w uzupełnianiu i monitorowaniu dostępności łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 stanowi istotne wsparcie. Od jakości i aktualności gromadzonych przez szpitale danych zależy to, jak szybko pacjent trafi do placówki i otrzyma niezbędną pomoc – wskazuje p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

Dane MZ mówią, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowane są obecnie 27 143 łóżka. Resort przekazał w środę, że w szpitalach przebywają 18 654 osoby, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. W skali kraju, dla pacjentów z COVID-19, wolne pozostaje więc 8 489 łóżek. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl
Print Friendly, PDF & Email