NFZ pokryje koszty testów diagnostycznych u pilnych i planowych pacjentów w szpitalu

NFZ pokryje koszty testów diagnostycznych u pilnych i planowych pacjentów w szpitalu

Narodowy Fundusz Zdrowia pokryje koszty testów w kierunku COVID-19, wykonywanych u pacjentów w szpitalu, zarówno tych pilnych, jak i planowych – zapewnił w piątek na Twitterze prezes NFZ Adam Niedzielski.

Zaznaczył, że zgodnie z decyzją ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego „płatnik pokryje koszty testów w kierunku COVID-19, wykonywanych dla szpitalnych pacjentów planowych i pilnych. To szczególna grupa ryzyka. Naszym warunkiem finansowania jest podpisana umowa z laboratorium lub umieszczenie na wykazie covidowym”.

Tym samym odpowiedział na pytanie prezesa Fundacji Instytutu Profilaktyki dra Pawła Grzesiowskiego, który na Twitterze zapytał, czy płatnik pokryje koszty testów przesiewowych u bezobjawowych pacjentów, wspominając jednocześnie o „festiwalu testowania”.

– Festiwal testowania – wiele szpitali testuje planowych i pilnych pacjentów bez objawów COVID-19. Mimo braku styczności – test jest traktowany jak morfologia. Co na to płatnik? Czy pokryje koszty testów przesiewowych u bezobjawowych pacjentów? – postawił pytania dr Grzesiowski.

Klaudia Torchała
Fot. Pixabay