Najmilsze wspomnienia z ”Cudownych lat”. Konkurs dla młodzieży niewidomej i słabowidzącej rozstrzygnięty

Najmilsze wspomnienia z ”Cudownych lat”. Konkurs dla młodzieży niewidomej i słabowidzącej rozstrzygnięty
Fot. Adminstrator

Uwolnione emocje były efektem warsztatów teatralnych w CSE Światowid, w których uczestniczyli laureaci ogólnopolskiego konkursu literackiego „Cudowne lata”. Głównym celem konkursu była promocja czytelnictwa, literatury wśród młodzieży niewidomej i słabowidzącej.

Uczestnicy konkursu nadesłali prace literackie – wiersze i opowiadania – na temat „Cudownych lat”. Opisywali swe najmilsze wspomnienia.

– O konkursie dowiedziałem się w mojej szkole, w Bydgoszczy – mówi siedemnastoletni Radek Super, zwycięzca jednej z dwóch równorzędnych nagród. – Pomyślałem, spróbuję. Samo przyszło, gdzieś z góry. I udało się.

Praca Radka oraz piętnastu innych laureatów została opublikowana zarówno czarnodrukiem, jak i alfabetem Braille’a.

– Książki rozesłaliśmy do ośrodków szkolno-wychowawczych dla dzieci niewidomych i słabowidzących na terenie całej Polski – informuje Iwona Grajkowska. – Jeżeli jednak ktoś chciałby przeczytać ją, zapraszamy do CSE Światowid, mamy jeszcze kilkadziesiąt egzemplarzy.

-Tygodniowe warsztaty oraz praca nad słuchowiskiem radiowym są formą nagrody w naszym konkursie literackim – wyjaśnia Iwona Grajkowska z CSE Światowid – Ogłosiliśmy go w kwietniu. Głównym celem była promocja czytelnictwa, literatury wśród młodzieży niewidomej i słabowidzącej.

– Sporo było tu improwizacji – podkreśla Edyta Machul, reżyser – jestem bardzo zadowolona z tej grupy, to młodzi, sympatyczni ludzie, co ważne – odważni i otwarci na eksperymenty.

– Bardzo mi się podobało – mówi 17-letnia Ewelina Kowalczyk z Warszawy – Lubię aktorstwo, bo pozwala się wcielać w różne postaci i uwalniać emocje. Pokazuje inny świat, można powiedzieć, że czarodziejski.

Oprócz warsztatów teatralnych młodzież uczestniczy też w warsztatach z emisji głosu, muzycznych, plastycznych.

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

  Oprac. AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 5734

Print Friendly, PDF & Email