Nagrody Prezydenta przyznane. Poznaj laureatów

Nagrody Prezydenta przyznane. Poznaj laureatów
Fot. Adminstrator

Wczoraj w Teatrze im. Aleksandra Sewruka odbył się uroczysty Koncert Noworoczny, podczas którego Prezydent Elbląga przyznał swoje doroczne nagrody w ośmiu kategoriach. Wśród nagrodzonych znaleźli się przedsiębiorcy, sportowcy, naukowcy, organizacje pozarządowe i wspierające osoby niepełnosprawne, placówki oświatowe oraz instytucje kultury. Nagrody, w imieniu prezydenta, wręczała wiceprezydent Grażyna Kluge.

W tegorocznej odsłonie Nagród Prezydenta nagrody przyznano w ośmiu kategoriach: Kultura i Sztuka, Działalność Oświatowa i Pedagogiczna, Działalność Gospodarcza, Sport i Turystyka, Służba Zdrowia i Opieka Społeczna, Dziedzina Inne oraz Nagroda Specjalna i Nagroda Honorowa (dwie nagrody).

Jako pierwszy nagrodę za działalność w ubiegłym roku odebrał prezes zarządu firmy Metal Expert z o.o. S.K.A. ( w dziedzinie działalność gospodarcza). Jego firma podejmuje się najbardziej zaawansowanych zadań technologicznych, takich jak chociażby remonty kadłubów. Firma współpracuje również z uczelniami technicznymi m.in. PWSZ Elbląg, dzięki czemu studenci tej uczelni mogą podejmować w firmie praktyki a następnie znajdować zatrudnienie. Jedna z filii firmy znajduje się na terenie spółki Alstom Power, druga – na ternie Placu Technologicznego. – Serdeczne podziękowania należą się firmie Alstom Power, która pozwala nam się rozwijać, daje nam do tego możliwości a jednocześnie wspiera nas i pokazuje, że możliwe jest wyrzucenie z naszego słownika słów: „nie da się”, „ niemożliwe” lub „ tak szybko się nie da” – mówił Dariusz Kamiński, prezes Zarządu firmy. – Dziękuję również w imieniu swoim jak i całej firmy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mogę dziś tę nagrodę odbierać oraz szczególnie panu prezydentowi – dodał prezes.

Kolejna kategoria sprawiła, że na scenie zamiast jednej osoby, pojawiło się na niej dwadzieścia indywidualności, z których każda składa się na całość organizacji i jej sukces. W kategorii Służba Zdrowia i Opieka Społeczna nagrodzono Elbląską Radę Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych, która jak zażartował jej prezes Zbigniew Puchalski, nie jest może Brygadą RR i wcale nie śpiewa zbyt dobrze, ale za to dobrze tańczy. – Jesteśmy grupą. Ta nagroda jest dla nas wszystkich i pokazuje, ze to co robimy ma sens i jest doceniane. Bardzo się z tego cieszymy, lecz nie ja tutaj jestem najważniejszy, lecz ludzie, którzy tworzą tę organizację wraz ze mną i poświęcają się aby wyznaczone cele realizować z jak największym profesjonalizmem – dodał prezes. – Jesteśmy zespołem. W pojedynkę nigdy byśmy nie osiągnęli tego wszystkiego. Wszystko co robimy jest naszym wspólnym dziełem – zespołowym. Trzeba być pozytywnym wariatem, żeby robić coś dla innych i czerpać z tego osobistą satysfakcję – podsumował prezes Puchalski.

Kolejną nagrodę, tym razem w dziedzinie sport i turystyka otrzymał wieloletni sportowiec, nauczyciel a obecnie współzałożyciel Elbląskiego Klubu Nestora – Marian Tomasz Kulesza. – Na początku działaliśmy nieco zamknięci, dopiero, kiedy prezydentem został Grzegorz Nowaczyk, zaczęliśmy prężniej działać. Dziękujemy mu za wszystko co dla nas zrobił i za te przychylne oko jakim na nas patrzy – dziękował laureat.

W kategorii kultura i sztuka nagrodzono długoletnią działaczkę i animatorkę kultury – Teresę Wojcinowicz, prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, które jest jedną z prężniej działających instytucją w sferze kultury w naszym mieście. ETK prowadzi również mecenatu nad młodymi, uzdolnionymi elblążanami. W ramach programu „Promocje” otrzymują oni pomoc, która pozwala na rozwój umiejętności i realizację artystycznych marzeń. – Marzy mi się by nastał taki dzień, w którym oferta kulturalna naszego miasta byłaby tak bogata ażeby mieszkańcy przestali narzekać, że jesteśmy pustynią kulturalną – powiedziała Teresa Wojcinowicz po odebraniu statuetki.

Nagrodę odebrał również Wojciech Janik (choć jak sam mówi, woli jak się na niego mówi Wojtek a Wojciech – mówią na niego ci, którzy chcą mu dokuczyć), który prowadzi jedyną w Polsce integracyjną drużynę judo osób niepełnosprawnych „SAKURA” przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Jego zawodnicy walczą jedynie poza granicami kraju, gdyż w kraju nie mają przeciwników. Wyjazdy te często przynoszą wiele medali, wśród których są m.in. krążki wywalczone podczas Międzynarodowych Mistrzostw Niemiec JUDO – Międzynarodowym Turnieju „Domów na moście” dla osób z upośledzeniem umysłowym w Bad Kreuznach w 2010, Letniej Specjal Olympic w Bitburgu w 2011 r. i w czasie Międzynarodowych Mistrzostw Niemiec JUDO w Ludwigsburgu w 2012 r.

- Marzy mi się by judo niepełnosprawnych zostało włączone do Polskiego Związku Judo, do poważnej organizacji, która wspierałaby nasze działania – mówił trener. – Sakura, to kwiat wiśni, który nigdy się nie poddaje. Podobnie jest i ze mną i z moimi zawodnikami – mimo wielu przeciwności trenujemy dalej i kontynuujemy naszą przygodę z judo – podsumował laureat Nagrody Prezydenta w kategorii Inne.

W dziecinie Działalność Oświatowa i Pedagogiczna nagrodę otrzymał Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2, który specjalizuje się w pomocy dzieciom szczególnych potrzebach edukacyjnych i wychowawczych. Szczególny wkład w rozwój Ośrodka wniosła obecna Dyrektor Krystyna Miezio. Na przestrzeni ostatnich lat pozyskała ona środki pozabudżetowe w wysokości około 617 tys zł. Zostały one wykorzystane między innymi na likwidację barier architektonicznych, remonty sal dydaktycznych oraz pokoi w internacie, zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych. I to właśnie dyrekcja placówki odebrała nagrodę z rąk wiceprezydent Kluge. – Dziękuję wszystkim koleżankom i kolegom, którzy tworzą ze mną ten wyjątkowy ośrodek. Ta nagroda jest ich, bo bez ich zaangażowania i pracy nie byłoby tego co mamy dziś – podsumowała pani dyrektor.

Prezydent Nowaczyk, który nie mógł być obecny na wczorajszej gali z powodu choroby, przyznał w tym roku również dwie nagrody honorowe. Pierwszą z nich otrzymała firma Meble Wójcik, która jest niezwykle mocno związana z Elblągiem – nie tylko ze względu na swoje elbląskie pochodzenie, ale również poprzez zaangażowanie w lokalne inicjatywy. Obejmuje ono szeroki zakres: począwszy od sportu, poprzez kulturę, edukację, po działalność charytatywną. Marka Meble Wójcik jest stałym mecenasem elbląskich imprez kulturalnych takich jak chociażby Dni Elbląga oraz sponsorem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Fabryka Mebli Stolpłyt oraz Wójcik Fabryka Mebli – producenci marki – od lat wspierają też Olimpię Elbląg, a od niedawna marka Meble Wójcik została również sponsorem tytularnym elbląskiej drużyny piłki ręcznej – Klubu Sportowego Meble Wójcik Elbląg . Fabryki Stolpłyt i Wójcik prowadzą także regionalną akcję społeczną „Stolarz – Zawód Przyszłości”, której celem jest promocja kształcenia zawodowego i możliwości zatrudnienia w tym zawodzie.

Druga statuetka trafiła w ręce Elbląskiej Orkiestry Kameralnej będącej od jakiegoś czasu artystyczną wizytówką naszego miasta. Dzięki talentowi i wszechstronności, elbląscy kameraliści cieszą się uznaniem zarówno melomanów, jak i miłośników muzyki popularnej.

Ostatnią kategorią w jakiej wczoraj wręczono nagrody, były Nagrody Specjalne, które otrzymali: Krzysztof Brzeski oraz Ryszard Rynkowski. Pierwszy jest nauczycielem akademickim Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, gdzie zbudował od podstaw Instytut Informatyki Stosowanej w Elblągu z unikatowym programem kształcenia na kierunku Informatyka.

- Informatyka jest dziedziną w której jest jeszcze wiele do zrobienia. Z tego miejsca dziękuję rektorowi mojej uczelni bez którego wiele moich, często odważnych pomysłów nie udałoby się zrealizować jak również dziękuję swojej żonie, gdyż jak powszechnie wiadomo życie z informatykiem nie należy do łatwych, szczególnie, ze ja już nie wyobrażam sobie robienia czegokolwiek bez użycia komputera – mówił profesor.

Drugiego laureata Nagrody Specjalnej nie trzeba nikomu przedstawiać. W minionym roku wszyscy wspólnie kibicowaliśmy jemu i jego szesnastce w telewizyjnym programie Bitwa na Głosy gdzie ostatecznie zajęli drugie miejsce. W listopadzie minionego roku wydali również wspólną płytę zatytułowaną „:Razem”, która już po kilku dniach stała się złota płytą. Artysta w podziękowaniu za wsparcie w nagraniu tego krążka wręczył pamiątkowe złote płyty wiceprezydent Kluge oraz przedstawicielom Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, która również brała udział w nagraniach płyty.

Artysta zaprosił również wszystkich na koncert Brygady RR z Orkiestra Kameralną, który odbędzie się 8 marca br.

– Gdy działa się z pasją, a do tego dołoży serce, umiejętności i ciężką pracę można konsekwentnie realizować swoje zadania i marzenia – mówiła zamykając oficjalną cześć koncertu wiceprezydent Grażyna Kluge. – Dzisiejsi laureaci są tego najlepszym dowodem – podsumowała wiceprezydent.

Na drugą część Koncertu Noworocznego Prezydenta Miasta Elbląga złożył się występ Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Wojciecha Mrozka oraz „Koncert Bisów” w wykonaniu: „Bel Canto Tenors” – Vasyla Ponajda, Romana Trohymuka, Tarasa Hlova i Romana Antoniuka. Artyści wykonali m.in. znany wszystkim przebój O sole mio w wersji oryginalnej oraz w języku chińskim.

***

Zasady przyznawania Nagród Prezydenta Rada Miejska uchwaliła w 1991 roku . Z inicjatywą ich powołania wystąpił dr Ryszard Tomczyk – ówczesny radny miejski. Po raz pierwszy nagrody wręczone zostały 6 stycznia 1992 roku a otrzymali je wówczas: dr Aleksandra Gabrysiak za niezwykłą postawę moralną i niesienie pomocy mieszkańcom Elbląga piłkarki EB Startu Elbląg za zdobycie mistrzyń Polski oraz Dziecięca Orkiestra Szkoły Muzycznej za promowanie Elbląga w kraju i za granicą.

W pierwszych edycjach nie dokonywano wyróżnienia ze względu na kategorie. Uwzględniano natomiast zasługi indywidualne oraz zbiorowe. W 1997 r. przyznano po raz pierwszy Nagrodę Honorową. Od 1999 r. wprowadzono kilka równorzędnych wyróżnień w kilku dziedzinach: działalność kulturalna, edukacja, działalność sportowa, mass media, twórczość artystyczna, służba zdrowia, osiągnięcia gospodarcze. W 2000 r. laureaci po raz pierwszy otrzymali wraz z wyróżnieniem finansowym statuetkę wykonaną według projektu olsztyńskiej rzeźbiarki Barbary Lis-Romańczuk. Od zawsze Prezydent przyznaje nagrody na wniosek radnych, stowarzyszeń czy organizacji. Obecnie oceniana jest praca Elblążan. W ciągu 20 lat przyznawania nagród, przyznano je 140 osobom i instytucji.

Nagrody Prezydenta przyznawane są osobom i instytucjom, które są szczególnie zasłużone dla miasta Elbląga oraz ci, którzy mają szczególne osiągnięcia w minionym roku w pracy zawodowej a także mają duży wkład w promocję i rozwój naszego miasta.

Zdjęcia: Sandra Szewczyk

  RS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 8790

Print Friendly, PDF & Email