Na spotkanie z przygodą i Robinsonem Cruzoe

Na spotkanie z przygodą i Robinsonem Cruzoe

CKWiM „Światowid” realizuje projekt pn. „Elbląska Szkoła Robinsonów”, w ramach którego w maju i czerwcu odbędzie się mnóstwo atrakcji. Najbliższą jest konkurs plastyczno-literacki dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, kolejne to m.in obóz przetrwania i rejs statkiem do Krynicy Morskiej. Celem całego przedsięwzięcia jest promocja czytelnictwa poprzez przybliżenie dzieciom i młodzieży sylwetki Robinsona i wcielenie się w postać rozbitka rzuconego na bezludną wyspę.

„Elbląska Szkoła Robinsonów” jest nawiązaniem do literackiego motywu robinsonady, ukazującego losy człowieka rzuconego na bezludną wyspę. Spotkanie z przygodą rozpoczynają konkursy dla uczniów klas IV-VI.

Konkurs plastyczny
Polega on na zaprojektowaniu okładki powieści Daniela Defoe „Robinson Crusoe” (technika i format dowolne). Na okładce musi znaleźć się nazwisko autora i tytuł książki.

Konkurs literacki – „Dzień na bezludnej wyspie”
Zamknij oczy i wyobraź sobie, że statek, którym płyniesz, tonie. Na szczęście, tobie udaje się przeżyć katastrofę – trafiasz na bezludną wyspę. Twój pierwszy dzień na niej jest bardzo…
Właśnie – jaki? Popuszczając wodze fantazji przy opisywaniu pierwszego dnia pobytu na bezludnej wyspie można wygrać konkurs literacki.

Wszystkie prace konkursowe należy przesłać pocztą lub przynieść osobiście (pokój 38) w terminie do 26 maja, do CKWiM Światowid, Pl. K. Jagiellończyka 1, 82-300 Elbląg; na kopercie należy umieścić dopisek: „Robinson”.

Prace literackie można także przesyłać drogą mailową na adres: jedrzej.rusinski@swiatowid.elblag.pl.

Na odwrocie pracy muszą znaleźć się następujące informacje:
imię i nazwisko autora, klasa, szkoła, imię i nazwisko wychowawcy klasy, kontakt telefoniczny z wychowawcą klasy.

Konkursowe dzieła oceni jury w składzie: Piętaszek, filolog polski, artysta-plastyk. Wyniki konkursu wraz z listą zaproszonych do kina klas ogłoszone zostaną 27 maja na stronie [url]http://www.swiatowid.elblag.pl[/url] oraz przesłane faksem do szkół.

Autorzy najciekawszych prac otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe. Ponadto, klasy laureatów konkursu plastycznego i literackiego zostaną zaproszone do kina Światowid na bezpłatną projekcję filmu „Robinson Crusoe”, która odbędzie się 30 maja o godz. 9.00. Przed projekcją odbędzie się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów.

Atrakcji związanych z postacią Robinsona nie zabraknie również w czerwcu.
W Bażantarni odbędzie się jednodniowy kurs przetrwania. Dzieci będą mogły wcielić się w rolę bohatera literackiego, który, rzucony na bezludną wyspę, musi nauczyć się na niej żyć. Mali Robinsonowie pod okiem instruktora survivalu nauczą się budować szałas, układać stos ogniskowy i orientować się w przestrzeni.

Kolejne spotkanie z Robinsonem będzie miało miejsce na pokładzie statku. Uczestnicy przedsięwzięcia wyruszą nim w rejs do Krynicy Morskiej. Podczas wycieczki poznają piosenki żeglarskie oraz zaprezentują koleżankom i kolegom fragmenty ulubionych powieści przygodowych.

Nie zabraknie również atrakcji dla osób zainteresowanych sztuką plastyczną. Będą one mogły uczestniczyć w przemienianiu jednej z sal Światowida w bezludną wyspę.

Szczegółowe informacje o konkursach oraz projekcie można otrzymać pod numerem tel. 055 611-20-83.

Przedsięwzięcie pn. „Elbląska Szkoła Robinsonów” realizowane jest w ramach Programu Operacyjnego „Promocja czytelnictwa” ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdjęcie pochodzi ze strony: www.tapety.net  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 2367