Na rzecz osób z upośledzeniem umysłowym w Elblągu

Na rzecz osób z upośledzeniem umysłowym w Elblągu
Fot. Adminstrator

  Rodzice dzieci upośledzonych przeszli długą drogę: od okresu, kiedy musieli sami radzić sobie z wszystkimi problemami – do czasu, kiedy mogą liczyć na kompleksową, wieloprofilową pomoc i wsparcie. Od okresu, kiedy dzięki jedynie własnej determinacja mogli zrobić coś dla swoich dzieci – będąc narażonymi na nieprzemyślane komentarze (także ze strony niektórych lekarzy) – do czasu, kiedy mogą liczyć na pomoc zorganizowaną.

W lutym 1992 roku w Elblągu postało koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU). Założyli je rodzice dzieci z Zespołem Downa. Stowarzyszenie zajęło baraki przy ul. Komeńskiego. W siedmiu małych salach, wsparcia rodzinom z upośledzonymi dziećmi, udzielała garstka ludzi – w tym psycholog, logopeda i terapeuta.
- Początkowo chcieliśmy zajmować się jedynie organizowaniem wczasów rehabilitacyjnych w okresie letnim, spotkań ze specjalistami różnych dziedzin – rehabilitacji, pediatrii, neurologii, prawnikami – informuje Beata Strehlau szefowa PSOUU w Elblagu. – Zabiegaliśmy również o to, aby nasze dzieci mogły korzystać z „normalnego” przedszkola oraz o utworzenie klas integracyjnych szkołach.
Z czasem – wychodząc na przeciw potrzebom – na swoje barki stowarzyszenie wzięło również utworzenie i prowadzenie placówki rehabilitacyjnej. – Chcieliśmy objąć rehabilitacją zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe z Zespołem Downa – opowiada Beata Strehlau.
– Specjalnie na nasze potrzeby Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym opracowało statut takiej placówki i w grudniu 1992 roku powstało Dzienne Centrum Aktywności (DCA).
   DCA, to “skrzyżowanie” poradni psychologiczno-pedagogicznej z młodzieżowym domem kultury. Placówka prowadziła rehabilitację dzieci z Elbląga cierpiących na różne przypadłości. Była więc terapia ruchowa, psychologiczna, logopedyczna. W DCA zajmowano się również wczesną interwencją. Tymczasem z młodzieżą prowadzono zajęcia rozwijające ich zainteresowania.
We wrześniu 1998 roku w elbląskim kole PSOUU zaczął działać Ośrodek Rehabilitacyjno–Edukacyjno-Wychowawczy (OREW) oraz Punkt Konsultacyjny Oparcia Społecznego, w którym rodziny osób z niepełnosprawnością  intelektualną mogą otrzymać specjalistyczną pomoc – w zależności od indywidualnych potrzeb każdej rodziny.
W najbliższych planach elbląskiego Koła PSOUU jest utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy Hostel oraz Ośrodka Wczesnej Interwencji.
W luty 2005 roku odbędzie się w Elblągu konferencja poświęcona wczesnej interwencji z udziałem przedstawicieli PSOUU, środowisk lekarskich i rodziców upośledzonych dzieci.

  RM Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 204

Print Friendly, PDF & Email