Na jakich zasadach otwarte będą żłobki i przedszkola?

Na jakich zasadach otwarte będą żłobki i przedszkola?
Fot. Pixabay

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wraz z ministrami Marleną Maląg i Dariuszem Piontkowskim odpowiedzieli na najważniejsze pytania pojawiające się w związku z możliwością otwarcia żłobków i przedszkoli.

Jak zaznaczył minister Szumowski otwarcie żłobków jest możliwością, a nie obowiązkiem. To dyrektor wraz z organem nadzorującym ma podejmować decyzję o otwarciu danego żłobka i przedszkola.

– Niektóre osoby muszą wrócić do pracy lub pracować dalej. Zapewnienie opieki dla dzieci tych osób jest niezbędne. Chcemy w tej chwili uruchomić miejsca opieki nad dziećmi, ale nie jest to obowiązkowe – wskazał Łukasz Szumowski.

Jakie zasady będą obowiązywały w przedszkolach i żłobkach?

Jak przekazał szef resortu zdrowia ograniczona zostanie liczba dzieci w danym przedszkolu lub żłobku do 12 (w wyjątkowych przypadkach do 14), jednak organ prowadzący może jeszcze bardziej ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej.

W placówkach tych (tj. żłobkach i przedszkolach) dostępne będą być musiały płyny do dezynfekcji i nie będą mogły być przyjmowane dzieci z objawami chorobowymi podobnymi do COVID-19. Według zaleceń poszczególne grupy dzieci nie będą mogły mieć ze sobą kontaktu. Ponadto ograniczona będzie możliwość przebywania osób z zewnątrz.

– Musimy zrobić to w maksymalnej możliwej trosce o bezpieczeństwo i ochronę zdrowia dzieci i pracowników. Konieczne jest wietrzenie sal, dezynfekowanie powierzchni i wszystkich miejsc zabaw i zabawek dostępnych dla dzieci – mówił dziś minister zdrowia. – Możliwość opieki nad dziećmi jest dodatkiem, a nie wymogiem. Jeśli nie musicie państwo posyłać dzieci do przedszkoli to rekomenduję, żeby umożliwiać to tym, dla których jest to konieczne – dodał.

Istotne jest to, że – jak zaznaczyło Ministerstwo Edukacji – pierwszeństwo w przedszkolach będą miały dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

– Pojawiało się wiele pytań dotyczących otwierania przedszkoli i żłobków, dlatego umieściliśmy kilkustronicowy dokument z odpowiedziami na wszystkie pytania, które spływały – zaznaczył Dariusz Piontkowski.

Dokument ten znajduje się TUTAJ. Podobnie uczyniło Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, którego wytyczne co do funkcjonowania żłobków znajdują się TUTAJ.

Jak podkreślono podczas konferencji prasowej, jeszcze dziś pojawią się bardzo szczegółowe wytyczne, które opracuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Zasiłek opiekuńczy przedłużony

W związku z tym, że nie wszyscy rodzice będą mogli skorzystać z możliwości opieki nad dzieckiem do lat ośmiu w żłobku lub przedszkolu, Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało przedłużenie możliwości skorzystania z takiego zasiłku.

– Zapewniamy zasiłki opiekuńcze dla tych rodziców, którzy nie posyłają dzieci do placówek – zapewniła Marlena Maląg.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email