MZ przedstawiło nową listę powiatów z dodatkowymi obostrzeniami

MZ przedstawiło nową listę powiatów z dodatkowymi obostrzeniami
Fot. Pixabay

Resort zdrowia przedstawił dziś nową listę powiatów, w których od soboty obowiązywały będą dodatkowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa i wzrostem zachorowań w tych miejscach. Wiceminister Kraska po raz kolejny zaapelował o przestrzeganie zasad higieny i dystansu społecznego.

W strefie czerwonej znalazły się powiaty: bytowski, kluczborski i milicki. Warto przypomnieć, że przed tygodniem żaden z powiatów nie trafił do tej strefy.

Przypomnijmy, że w „czerwonych” powiatach obowiązuje noszenie maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa – może w nich przebywać maksymalnie 1 osoba na 4mkw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoby na 4 m kw. (do 150 osób może uczestniczyć w mszach na zewnątrz świątyni). W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Nie mogą działać parki rozrywki i wesołe miasteczka. W strefie tej nie mogą odbywać się także targi i konferencje. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie – 1 osoba na 10 m kw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez udziału publiczności.

Strefa żółta charakteryzuje się nieco mniej rygorystycznymi obostrzeniami. Znalazły się w niej powiaty: tatrzański, gostyński, nowotarski, aleksandrowski, głubczycki, myślenicki, kielecki i kartuski.

W „żółtych” powiatach w przestrzeni otwartej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać, ale z ograniczeniem do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest też limit – max. 1 osoba na 4 m kw. W kinach także obowiązuje limit 25 proc. zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoby na 4 m kw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 mkw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.

– W ubiegłym tygodniu były to tylko trzy powiaty i to w tylko w kategorii żółtej, w tej chwili mamy już tych powiatów jedenaście, wiec ciągle apelujemy o to, byśmy przestrzegali obowiązku noszenia maseczek tam – gdzie jest taki rygor – a także dystansu i (używania – red.) środków dezynfekujących – zaapelował dziś Waldemar Kraska.

Resort zdrowia poinformował także o powiatach, które (jeśli dynamika wzrostu zachorowań w tych miejscach się utrzyma lub wzrośnie) mogą trafić za tydzień do strefy żółtej lub czerwonej. Wśród rejonów zagrożonych objęciem dodatkowymi obostrzeniami znalazły się powiaty: augustowski, olkuski, trzebnicki, opolski, ostrowski i tucholski.

Fot. mat. prasowe Ministerstwa Zdrowia
Print Friendly, PDF & Email