MZ: Ponad 300 tys. osób zaszczepionych przeciw COVID-19

MZ: Ponad 300 tys. osób zaszczepionych przeciw COVID-19
Fot. Pixabay

Resort zdrowia poinformował, że liczba osób, które przyjęły pierwszą dawkę szczepionki przekroczyła 300 tysięcy.

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że do środy do godz. 10:00 szczepionkę przyjęło 309 620 osób. W ciągu minionej doby zaszczepiono 51 786 osób.

Aktualnie w Polsce jest 1 051 830 dawek szczepionki. Do punktów medycznych dostarczono ich 483 465 (dziś o poranku do szpitali dotarło 26 550 dawek). Do tej pory zutylizowano 786 dawek (chodzi m.in. o sytuację, w której np. fiolka spadnie lub zostanie uszkodzona w trakcie transportu). Do dziś zarejestrowano 50 niepożądanych odczynów poszczepiennych – 13 w ciągu minionej doby.

Aktualnie trwają szczepienia tzw. „grupy zero”. Szczepionki przyjmują pracownicy szpitali węzłowych, pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych, pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej, pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych, a także rodzice hospitalizowanych wcześniaków.

Wspomniana grupa może dokonywać zgłoszeń na szczepienia do czwartku (14 stycznia). Dzień później na szczepienia będą mogły zapisywać się osoby z tzw. „grupy pierwszej” – na początek te powyżej 80. roku życia. Szczepienia tej grupy mają ruszyć 25 stycznia.

MM
Print Friendly, PDF & Email