MZ: Do dziś przeciw COVID-19 zaszczepiono w Polsce ponad 541 tys. osób

MZ: Do dziś przeciw COVID-19 zaszczepiono w Polsce ponad 541 tys. osób
Fot. Gustavo Fring / Pexels

Resort zdrowia poinformował, że liczba osób, które przyjęły szczepionkę przekroczyła 541 tysięcy.

Po godz. 11:00 Ministerstwo Zdrowia przekazało, że do dziś pierwszą dawkę szczepionki przyjęło 541 229 osób. W ciągu minionej doby zaszczepiono 24 924 osoby.

Aktualnie do punktów medycznych dostarczono 757 755 dawek (część szpitali węzłowych otrzymała już drugą dawkę). Do tej pory zutylizowano 1 753 dawki (chodzi m.in. o sytuację, w której np. fiolka spadnie, zostanie uszkodzona w trakcie transportu lub nie uda się pobrać z fiolki tzw. szóstej dawki). Do dziś zarejestrowano 195 niepożądanych odczynów poszczepiennych – 31 w ciągu minionej doby.

Dotychczas najwięcej osób zaszczepiono w województwie mazowieckim – 87 835.

Aktualnie trwają szczepienia tzw. „grupy zero”. Szczepionki przyjmują pracownicy szpitali węzłowych, pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych. W poniedziałek rozpoczęły się szczepienia pensjonariuszy domów pomocy społecznej.

W „grupie zero” uprawnieni do szczepień są jeszcze pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej, pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych, a także rodzice hospitalizowanych wcześniaków.

Wspomniana grupa mogła dokonywać zgłoszeń na szczepienia do 14 stycznia. Od piątku na szczepienia mogą zapisywać się osoby z tzw. „grupy pierwszej” – na początek te powyżej 80. roku życia. Szczepienia tej grupy mają ruszyć 25 stycznia.

MM
Print Friendly, PDF & Email